Това коментира Валентин Попов, председател на Синдикалната организация на служителите в МВР, в предаването „Точно днес“ във връзка с защитата на полицаите в контекста на мигрантския натиск и подадените оставки на главния секретар на МВР Петър Тодоров и заместника му.
Валентин Попов е категоричен, че не оставката решава проблема, а упоритата, целенасочена и добре обмислена работа. За целта е нужна политическа воля и консенсус между участващите в управлението и опозицията. Проблем обаче е кризата на доверието между служителите и ръководство на министерството.
„Доверие към политиците сред служителите на МВР вече няма. Твърде много приказки чухме и твърде малко резултати видяхме. Вече очакваме нещо реално и то го очакваме спешно.
Има нужда от преглед на законодателството, но с това не бива да се бърза“, коментира Попов.
Добави още, че никои от структурата не очаква служебното правителство да направи реформата в МВР, но има други неща, които би могло да свърши. Като пример даде това, че са затрупани с работа с хартиена документация.
„Натискът по границата започна преди 10 г. и е с пикове и спадове. В момента натиска го има, макар и да не е пиков. Ще продължава и да го има.
В същото време митническият служител има право да носи оръжие и в случай на самозащита или на крайна необходимост има право да го използва. За разлика от него полицейският орган може да използва оръжие, само когато това е абсолютно необходимо. Преди няколко години беше въведен този странен термин „абсолютна необходимост“, каза Попов.
Според председателя на Синдикалната организация на служителите в МВР друг сериозен проблем е, че само за 12 години са намалили щата на служителите с една четвърт. Подготовката на служителите също не е такава, каквато трябва да бъде. По думите на Валентин Попов средностатистическият полицаи в най-добрия случай стреля веднъж на месец или на два месеца между 12 и 16 патрона с пистолет Макаров. „Има и случаи това да се случва веднъж годишно“, уточни Попов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..