Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен е пробив в дипломацията между Русия и Украйна

Инициативата може да дойде от по-малка държава като България, защото великите сили трудно се обединяват

Новата книга на преподавателя от катедра „История и археология“ на Пловдивския университет, асистент д-р Самуил Шивачев ще бъде представена на 21 декември, сряда в Държавен архив - Пловдив.

Книгата „Крепостното право в Русия XV-XX век“ е отпечатана от софийското издателство „Парадигма“. Тя представя изследователския труд на автора през последните 14 години. Шивачев каза: "Историята на крепостното право е истинската история на Русия. Това е поглед в един социален проблем, който вълнува руското общество векове наред. То създава народопсихологията на обикновения руснак, феноменът за „бащицата“, за силната ръка, за подчиненото положение, за вярата в свръхнационалните цели, които са подплатени с крайна жертвоготовност."

Рецензенти на книгата са доц. д-р Бойко Белегов, доц.д-р Русалена Пенджекова и доц. д-р Валентин Петрусенко. Предстои премиера в Пловдивския университет през януари 2023 г., както и в София. 

Живка Танчева разговаря с ас. д-р Шивачев, за книгата му и за войната в Украйна, с корените заложени още от началото на XX век.

"Войната в Украйна е териториален въпрос, но идва и от този вакуум на националностите, които се получи, след разпада на СССР", каза д-р Шивачев. Той припомни, че след разпада остана население, което е рускоговорящо в териториите на запад, което е родено там. 

"Дори днес има 300 000 рускоговорящи в Прибалтика, които нямат гражданство. Нещата са уредени само в Беларус. В Украйна положението беше такова, че наблягайки на украинската националност и език, население което е рускоговорящо беше директно определено за руснаци. А тези хора винаги са се смятали за украинци, нищо че са рускоговорящи, те имат поне 200 години живот в тази територии. Този антагонизъм изкристализира в  тези специфични отношения, още от 2008 г., от Оранжевата революция, минем през 2014 г. и стигнем до това, което наблюдаваме с войната. Днес това, което се изважда като защита на руския свят, не е така, защото войната на два братски народа, унищожи руския мир", каза историкът. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57