Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сърцето на кризата сме с втория мандат

Три месеца след изборите за 48-мо НС на третия ден от януари президентът Румен Радев връчи втория мандат на Продължаваме промяната. Политическата аритметика дотук доказа, че математиката е непосилна за мнозина наука, а в качеството на управленско упражнение дори – непревземаема. 

И не само заради традицията на началото, че доброто предстои, за очаквания резултат за напасване на управленските амбиции на малцинството в контекста на партийните сметки и на останалите партии – събеседник – политологът Цветанка Андреева. 

"Връчването на втория мандат в първия делови ден на годината разчитам като пренасяне на кризата от 2022-ра в 2023-та година, но  голямата надежда е, че тя ще приключи бързо и ще тръгнем по съвсем нов политически институционален и юридически път за търсене на решение".

По думите на Андреева, кризата търпи развитие, което проличава и в политическия език при разговорите за втория мандат. Той очертава безизходицата, в която са мандатоносителят и политиците.  ПП нямат изградена политическа идентичност, всичко при тях акцентира поведението им антиГЕРБ, те да не бъдат допуснати във властта. Политически мотиви обаче, защо трябва да бъдат подкрепени, липсват. 

Използва се кух език, в който  проличава дефицит на усещането за власт в смисъл на силна политическа воля, която да изпълни едно правителство със смисъл. 

"В сърцето на кризата сме при втория мандат. Виждаме как една декларация не може да бъде нито залог, нито фундамент, на който да стъпи изграждането на една коалиция, която да излъчи Кабинет. Това е слаб институционален подход."

Андреева заяви още, че при приемането на втория мандат от ПП, е проличал извинителният тон, което говори за неопитност в политиката. "Акад. Денков излъчваше обреченост и невяра в собствената си дейност, сякаш се изпълнява само смисълът на конституционния механизъм за мандата. Липсват вдъхновението и силната политическа воля за власт".

Като най-голям грях на партиите в Парламента  Андреева определи отказа от власт, а не - амбициите към нея. "Надявам се през 2023-та години да чуваме аргументите защо партиите трябва да се съюзяват, а не извинения защо в никакъв случай не трябва да влизат в коалиция. Това е промяната, която очакваме и се надяваме тя да започне да се случва", подчерта още  политологът Цветанка Андреева.

По думите й, третият мандат няма да се случи, а президентът Румен Радев предстои още повече да отслаби позициите си. Развитие на ситуацията обаче ще има в позитивен план с укрепването на демокрацията.

Цялото интервю - звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21