Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от антибиотиците за деца липсват в аптеките

| обновено на 05.01.23 в 14:51
Димитрия Стайкова
Снимка: Стаматина Никова

Сблъскваме с доста голям недостиг на много и различни лекарствени продукти. Проблемът е не само за определени лекарства, а за всички лекарства, които се отпускат с рецепта и без рецепта. Всички страни от и извън ЕС взимат мерки, каквито са определили като важни за тях. Много български пациенти, които ходят за лекарства в Турция, казват че вече част от продуктите, които са купували се отпускат само по рецепта от турски лекар. В Гърция също са обявени такива мерки. Доста българи, които живеят в Канада и Германия идват и търсят тук лекарствени продукти, които са им необходими, защото при тях има недостиг. Оформя се една картина, която не е само за България, и трябва да се справим  за недостига на лекарства. Причините са всякакви - икономически, логистични и фармацевтични - повишеното потребление в световен план, по-малките мощности за производство, инфлацията, коментира в утринната програма на Радио Пловдив "Точно днес" Димитрия Стайкова от фармацевтичната колегия в Пловдив като уточни, че липсват голяма част от масово изписваните от лекарите антибиотици, а някои от тях нямат генеричен заместител. Тя отправи апел към всички лекарите и фармацевти да бъдат много гъвкави и там, където може да се осигури адекватно лечение, което да не е по-лошо от изписаното, да се действа. 

При симптоматичните противовирусни лекарства има достатъчно заместители, каза Стайкова. Тя отбеляза, че са изчезнали комбинираните тестове за коронавирус и грип тип А и Б. 

Търсенето на тези комбинирани тестове беше по-малко, отколкото търсенете на тестове само за коронавирус. Сега обаче ситуацията се обърна, защото се подозира, че грипът напредва . Когато всеки сам мисли, че е с грип, а не с коронавирус, рязко спадна търсенето на тестове за Covid. Не бива да подценяваме наличието му успоредно с другите респираторни инфекции, каза още Димитърия Стайкова. По думите й това са вирусни инфекции, които се донякъде се лекуват с еднотипни и идентични препарати. Колкото сме готови за едното, толкова и за другото, уточни още фармацевтът. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42