Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променихме Изборния кодекс 24 пъти за 8 години

Румяна Дечева
Снимка: БГНЕС


"Промените в Изборния кодекс със сигурност са голямо предизвикателство-и за избирателите и още повече за тези, които организират изборите", коментира Румяна Дечева, изборен експерт, бивш член на  Обществения съвет към ЦИК. 

Тя добави, че България е единствената страна не само в ЕС, но и в по-широка общност по света, която 24 пъти променя изборния си закон в продължение на 8 години. Друг проблем  сега е, че направените промени влизат непосредствено в сила след 2 месеца.

Румяна Дечева определи като най-рискови изборите, които се проведоха на 11 юли 2021 година. "Тогава пак така ударно беше променен Изборният кодекс и във всички секции трябваше да има машини, които даже не съществуваха физически в страната", посочи тя.

Румяна Дечева коментира също, че много от промените в Изборния кодекс дават "вратички" за тълкуване. Например тъмната стаичка за гласуване с хартиена бюлетина вече ще се заменя с параван. Целта е да бъдат затруднени онези, които снимат с телефон как са гласували, за да се отчетат после на тези, от които са получили пари, или пък да пуснат предварително попълнена бюлетина по метода "индианска нишка".

"В промените не се указва какъв ще бъде размерът на паравана. Ако е по-голям, зад него също ще може да се действа както и досега", добави тя.

Според Румяна Дечева трудно ще се осигури видеонаблюдение във всички близо 12 000 секции в страната. В същото време законът на посочва дали ще има последици за  гласуването в една секция, ако там няма видеонаблюдение.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56