Фондация „За нашите деца“ започва работа по проект за внедряването на холистичния подход за ранно детско развитие в 11 общини в областите София и Пловдив. Това съобщи Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондацията, по време на форум в Пловдив, посветен на темата.
Инициативата се осъществява по проект, финансиран от международната мрежа The Human Safety.
Плановете на фондацията са през следващите три години да подкрепят пряко 8500 деца, а да повлияят непряко на още 4300. В инициативата ще бъдат включени 7100 родители и 1800 специалисти. Проектът ще се реализира чрез двата Комплекса за ранно детско развитие в София и Пловдив и общините Елин Пелин, Костинброд, „Марица“, „Родопи“, Асеновград, Куклен, Перущица, Садово и Стамболийски.
Специалисти рехабилитатори, логопеди, психолози и социални работници ще предоставят медицинска рехабилитация, ранна детска интервенция, социализиращи и арт дейности и музикотерапия на деца от 0 до 7 години с трудности в развитието. Ще се работи и с техните семейства, които ще бъдат обучавани за родителски умения и ще им се предоставят индивидуални консултации, както и достъп до здравни, социални и обучителни услуги.
Предвиждат се обучения по темата за холистичния метод на специалисти от здравната, образователната и социалната система. Екипите ще осъществяват и мобилна дейност в домашна и специализирана среда - детски ясли и градини, училища, болници.
В страната средно 19 на сто от населението живее в материални и социални лишения по данни на Националния статистически институт, посочи Шалапатова. По думите ѝ едно от всеки три деца живее в бедност и риск от социално изключване.
В търсене на партньор, чрез който фондацията да разшири дейността си, екипът се свързва с The Human Safety Net, международната фондация на Generali. През 2019 година осъществяват първия си съвместен проект. Благодарение на него фондацията е увеличила с 919 децата и семействата, на които е помогнала.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..