Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невписването на машинния вот е нарушение на закона

Защо решението на Централната избирателна комисия да се записват резултатите от машините и хартиените бюлетини в един общ протокол предизвика вълна от недоволство, коментира адвокат Георги Кардашев, специалист в областта на  изборното законодателство и председател на Сдружение „Съвет по нормотворчество“.

Според него това е така, защото има неяснота какви биха били правните последици от това решение. Има три негативни и само един позитивен ефект от това решение. 

Позитивният е, че протоколите ще са по - опростени, но това е така само за ЦИК.

Решението на ЦИК обаче може да затрудни членовете на Секционните избирателни комисии при изчисляването. Те първо трябва да пресметнат броя на бюлетините от машинното гласуване. Но няма къде да запишат сумата, тъй като такава графа липсва. Могат да запомнят резултата като го пресметнат наум, но за това трябва да са шампиони по бързо изчисляване наум. Всичко това е предпоставка за грешки. 

Евентуална негативна последица е, че няма да може да се установи какво е ставало впоследствие.

При одобрения от ЦИК протокол ще е невъзможно да се оспорва изборният резултат, тъй като ще липсват доказателствени средства. Ако резултатът от машинния вот не е записан никъде, как да се установи допусната ли е грешка при сборуването?

Противоречие има и със закона - как СИК и РИК незабавно да съобщят вота „и от машинното гласуване“, както пише в закона, ако за това липсва методология.

Адвокат Кардашев посочи, че има над 20 редакции на Иизбирателния кодекс, приет през 2014-то година. Според него това показва нестабилна законодателна мисъл. Трябва да има по - устойчиво мнение, особено, когато трябва да се гарантира правото на глас на избирателите.

Експерът прогнозира, че ще има сериозна атака за оспорване на вота от страна на политическите партии. Прозрачността може да се гарантира от достатъчно наблюдатели в СИК-овете, каза Георги Кардашев.

Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21