Международен екип учени вече работи в Центъра по растителна системна биология и биотехнология - Пловдив. Само за миналата година екипът от 34 млади и утвърдени кадри разработи и публикува 80 статии в световните научни списания. Това съобщи проф. Цанко Гечев, директор на ЦРСББ и уточни, че днес на АГРА те представят най-новите им разработки - шест нови сорта домати и пипер, съвместно с Института по зеленчукови култури "Марица".
"Научната ни продукция е съпоставима с водещите световни институти, като Макс Планк в Германия и Джон Инес Център във Великобритания. Ние сме една от най- интернационалните организации в България, с хора от всички континенти", каза проф. Гечев. Той и екипът представиха поредния спечелен проект „Изследване на мотивацията на персонала за кариерно развитие в регионален клъстер за растениевъдство“. По него усилия обединяват учени от областта на биология, химия, статистика, информационни и комуникационни технологии.
"Дали само финансите могат да мотивират или демотивират хората на науката, дали има други фактори свързани със социалния имидж, са част от темите на изследването", каза ръководителят на проекта доц. Весела Казашка. Тя уточни, че ще бъде изградена лаборатория на мениджъра, където ще се развиват нови проекти. Амбициозната разработка е финансирана със 180 000 лева от Фонд „Научни изследвания“. Продължителността на проекта е 36 месеца. От тази година в центъра ще се обучават докторанти, след оценка на Националната агенция за оценяване и акредитация.
Центърът по растителна системна биология и биотехнология – Пловдив от година работи на адрес, ул. „Свети Княз Борис I – Покръстител“ № 14. Той бе изграден с финансиране на българското правителство и на ЕК за сумата от 60 млн. лева. Кампусът е построен на терен от 23,5 дка, предоставен безвъзмездно в ж. р. Тракия от община Пловдив. Научно-изследователската организация се самофинансира с проекти от ЕК, държавни програми и такива съвместно с бизнеса у нас и от чужбина. През септември предстои международна конференция с учени от над 30 страни.
Ще приемат ли задължанието да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след зъвършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..