Производители на етерични масла обсъдиха днес как да се противопоставят на проект на Брюксел да забрани етеричните масла за употреба, като ги квалифицира като химичен, а не природен продукт.
„Ако се стигне до това компонентите на етеричните масла да бъдат класифицирани като химични вещества, което не е така по същество, би довело до негативи за бизнеса, за земеделските стопани, които са наши доставчици, също така. Но смятам, че няма да се стигне до там. България ще отговори доста категорично по този въпрос. В момента Българска национална асоциация е впрегнала целия си ресурс и научни кадри, които със своите доклади да докажат по-голямата полза на натурално-ароматичните продукти, отколкото тяхната вреда“, каза в интервю за Радио Пловдив Веселин Ганчев – производител на етерични масла и член на ръководството на Българската асоциация етерични масла, парфюмерия и комзетика.
Той уточни, че искането на Брюксел е на базата на конкретизирани определени негативи.
„Но така или иначе, ако вие сте алергични към ягоди, това не значи, че трябва да забраним ягодите да бъдат произвеждани. Просто няма да консумирате ягоди, а ще ги заместите с някакъв друг плод. В случая говорим за нещо такова. Не случайно се изисква да бъдат описани всички алергени, които се съдържат в етеричните масла, натуралните продукти и храните, за да могат хората с непоносимост към даден компонент, да го избягват“, обясни още Ганчев.
Производителите са оптимисти и смятат, че няма да се стигне до забрана на етеричните масла. Веселин Ганчев е категоричен, че има достатъчно доводи, които доказват, че тези продукти са натурални и при тях няма използвани никакви химически процеси.
„Те не са вредни, те са по-скоро полезни. Това, че в някое масло се съдържа микрокомпонент към който определен индивид ще е алергичен, това е друга работа“, коментира още Ганчев.
Цялото интервю с Веселин Ганчев можете да чуете в звуковия файл.
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..
Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко, каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..
На 1 май, когато се отбелязват 149 години от избухването на Априлското въстание, учениците от ОУ „Васил Петлешков“ почитат паметта и на своя патрон – революционера Васил Петлешков. Радио Пловдив гостува в един час по история в учебното заведение. Посрещна ни директорката на училището Йорданка Начева, която подчерта, че тази година се..
Пловдив е на шесто място по размер на заплати в страната и въпреки икономическия растеж възнагражденията не се увеличават. Причините са свързани с наличието на картел при някои от предприятията и глада за работна ръка, коментира председателят на КНСБ в Пловдив и областта Боян Бойкински. Данните на Националния статистически институт за..
На 1 май град и община Първомай също празнуват. Тази година се навършват 80 години от преименуването на града, така че празникът е още по-тържествен. Днес традиционно ще бъдат наградени със Знака на града и диплом заслужили граждани и фирми и ще бъде запален огънят на Майските празници в общината, които продължават цял месец. "За нас..