Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етеричните масла не са химикали и ние ще го докажем

Производители на етерични масла обсъдиха днес как да се противопоставят на проект на Брюксел да забрани етеричните масла за употреба, като ги квалифицира като химичен, а не природен продукт.

„Ако се стигне до това компонентите на етеричните масла да бъдат класифицирани като химични вещества, което не е така по същество, би довело до негативи за бизнеса, за земеделските стопани, които са наши доставчици, също така. Но смятам, че няма да се стигне до там. България ще отговори доста категорично по този въпрос. В момента Българска национална асоциация е впрегнала целия си ресурс и научни кадри, които със своите доклади да докажат по-голямата полза на натурално-ароматичните продукти, отколкото тяхната вреда“, каза в интервю за Радио Пловдив Веселин Ганчев – производител на етерични масла и член на ръководството на Българската асоциация етерични масла, парфюмерия и комзетика.

Той уточни, че искането на Брюксел е на базата на конкретизирани определени негативи.

„Но така или иначе, ако вие сте алергични към ягоди, това не значи, че трябва да забраним ягодите да бъдат произвеждани. Просто няма да консумирате ягоди, а ще ги заместите с някакъв друг плод. В случая говорим за нещо такова. Не случайно се изисква да бъдат описани всички алергени, които се съдържат в етеричните масла, натуралните продукти и храните, за да могат хората с непоносимост към даден компонент, да го избягват“, обясни още Ганчев.

Производителите са оптимисти и смятат, че няма да се стигне до забрана на етеричните масла. Веселин Ганчев е категоричен, че има достатъчно доводи, които доказват, че тези продукти са натурални и при тях няма използвани никакви химически процеси.

„Те не са вредни, те са по-скоро полезни. Това, че в някое масло се съдържа микрокомпонент към който определен индивид ще е алергичен, това е друга работа“, коментира още Ганчев.

Цялото интервю с Веселин Ганчев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56