Производители на етерични масла обсъдиха днес как да се противопоставят на проект на Брюксел да забрани етеричните масла за употреба, като ги квалифицира като химичен, а не природен продукт.
„Ако се стигне до това компонентите на етеричните масла да бъдат класифицирани като химични вещества, което не е така по същество, би довело до негативи за бизнеса, за земеделските стопани, които са наши доставчици, също така. Но смятам, че няма да се стигне до там. България ще отговори доста категорично по този въпрос. В момента Българска национална асоциация е впрегнала целия си ресурс и научни кадри, които със своите доклади да докажат по-голямата полза на натурално-ароматичните продукти, отколкото тяхната вреда“, каза в интервю за Радио Пловдив Веселин Ганчев – производител на етерични масла и член на ръководството на Българската асоциация етерични масла, парфюмерия и комзетика.
Той уточни, че искането на Брюксел е на базата на конкретизирани определени негативи.
„Но така или иначе, ако вие сте алергични към ягоди, това не значи, че трябва да забраним ягодите да бъдат произвеждани. Просто няма да консумирате ягоди, а ще ги заместите с някакъв друг плод. В случая говорим за нещо такова. Не случайно се изисква да бъдат описани всички алергени, които се съдържат в етеричните масла, натуралните продукти и храните, за да могат хората с непоносимост към даден компонент, да го избягват“, обясни още Ганчев.
Производителите са оптимисти и смятат, че няма да се стигне до забрана на етеричните масла. Веселин Ганчев е категоричен, че има достатъчно доводи, които доказват, че тези продукти са натурални и при тях няма използвани никакви химически процеси.
„Те не са вредни, те са по-скоро полезни. Това, че в някое масло се съдържа микрокомпонент към който определен индивид ще е алергичен, това е друга работа“, коментира още Ганчев.
Цялото интервю с Веселин Ганчев можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..