Производители на етерични масла обсъдиха днес как да се противопоставят на проект на Брюксел да забрани етеричните масла за употреба, като ги квалифицира като химичен, а не природен продукт.
„Ако се стигне до това компонентите на етеричните масла да бъдат класифицирани като химични вещества, което не е така по същество, би довело до негативи за бизнеса, за земеделските стопани, които са наши доставчици, също така. Но смятам, че няма да се стигне до там. България ще отговори доста категорично по този въпрос. В момента Българска национална асоциация е впрегнала целия си ресурс и научни кадри, които със своите доклади да докажат по-голямата полза на натурално-ароматичните продукти, отколкото тяхната вреда“, каза в интервю за Радио Пловдив Веселин Ганчев – производител на етерични масла и член на ръководството на Българската асоциация етерични масла, парфюмерия и комзетика.
Той уточни, че искането на Брюксел е на базата на конкретизирани определени негативи.
„Но така или иначе, ако вие сте алергични към ягоди, това не значи, че трябва да забраним ягодите да бъдат произвеждани. Просто няма да консумирате ягоди, а ще ги заместите с някакъв друг плод. В случая говорим за нещо такова. Не случайно се изисква да бъдат описани всички алергени, които се съдържат в етеричните масла, натуралните продукти и храните, за да могат хората с непоносимост към даден компонент, да го избягват“, обясни още Ганчев.
Производителите са оптимисти и смятат, че няма да се стигне до забрана на етеричните масла. Веселин Ганчев е категоричен, че има достатъчно доводи, които доказват, че тези продукти са натурални и при тях няма използвани никакви химически процеси.
„Те не са вредни, те са по-скоро полезни. Това, че в някое масло се съдържа микрокомпонент към който определен индивид ще е алергичен, това е друга работа“, коментира още Ганчев.
Цялото интервю с Веселин Ганчев можете да чуете в звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..