"Наблюдавам честа практика партиите да предлагат неща, които на теория звучат добре и галят ухото на избирателя, но когато се приложат, резултатът е плачевен", коментира Георги Ангелов, старши икономист от „Отворено общество“.
Като пример, той посочи намаляването на ДДС-то на хляба, което е трябвало да намали и цената му, още повече, че и цената на зърното е намаляла, както и цените на тока и на газа, но това не се е случило, и парите не са стигнали до крайния потребител.
"По-работещите мерки за овладяване на инфлацията са свързани с рестартирането на институциите, отговарящи за конкуренцията на пазара, за антимонополната дейност, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, които разполагат с огромни правомощия и могат да налагат глоби и да разследват. Това е най-бързият начин да се подейства на пазара - чрез съществуващите институции, вместо да се създават нови, които не е ясно как ще работят".
Ангелов бе категоричен, че трябва да се правят пълни анализи за състоянието на пазара, за да се види откъде идват проблемите и едва след това да се предложат мерки, които ефективно да адресират точния проблем, без да бъде създаван друг. Обект на анализ трябва да бъде ценообразуването на дребно, как се движат цените и как те са свързани с пазарните тенденции, но заедно с това е необходим и макроикономически поглед.
"За да има инфлация и да се поддържа инфлация на дребно, при положение че международните, енергийните цени вървят на долу, трябва да има финансов поток, който изкривява пазарните сигнали. Струва ми се, че този поток на пари идва от т.н. пари за компенсации за цената на тока, които плащаме в България и които се оказват твърде щедри. Предупреждавахме нееднократно, че не може едни и същи компенсации да се дават и на тези, които страдат от инфрацията, и на тези, които я създават. Оттам се получава един значителен поток на средства - в края на есента м.г. той беше по 1 млрд лв. на месец, които се вливат в икономиката, оттам - в банките, изкривяват паричната и монетарната система и захранват кредитната експанзия. Трябва да се фокусираме наистина по-добре към тези, които са засегнати, а не да се дават компенсации на телекомите и банките, които така или иначе, се справят добре в настоящата ситуация. Трябва да се затегнат паричните потоци, които изкривяват пазарните сигнали".
Ангелов подчерта още, че не трябва да се гледа едностранчиво само към проблемите, които създават търговците, тъй като такива съществуват и при производителите.
"Всички компоненти на веригата трябва да бъдат разгледани и не мисля, че проблемите ще бъдат решени с наредби за пределна цена "купувай" и съответно - "продавай", но една наредба може да осветли ценообразуването по веригата и да даде повече информация за цените "на едро", за цените на борсовите пазари по света и как те влияят у нас. Това ще създаде повече прозрачност на пазара у нас и потребителите ще могат по-добре да се ориентират откъде да купуват и как да очакват намаление на цените".
Ангелов обаче бе категоричен, че инфлацията ще продължи да пада, но трябва да се приложат мерки за ускоряването на процеса.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..