По думите й, една от хипотезите след заседанието на ЕСУТ, е Дом "Борис Христов" да бъде предоставен на операта, но за целта Министерството на културата, Община Пловдив и представители на ОбС трябва да седнат на една маса, за да излязат с конкретно решение, тъй като в навечерието на 70-годишнината на операта казусът повече не може да бъде пренебрегван.
Според Найденова, предоставянето на сградата на ДК "Борис Христов" на операта е разумен вариант, ако бъде намерена пресечната точка на всички интереси. "Пловдив няма зала, в която да показва външна продукция, което е задължително за град като него, но пък и ние няма как да вършим своята дейност, ако непрекъснато се съобразяваме с гостуващи трупи и организатори и невъзможност да провеждаме пълноценни репетиции".
В света има държави, където, за да се развие един регион, строят сграда за култура. Тогава обаче цялата програмна политика на този театър е свързана с образователна цел, приобщаване, жанров подбор на определени заглавия. Опера Пловдив обаче се е наложила в съвсем друга посока, като развива международен оперен туризъм в град, в който чуждата публика е много осезаема и няма как да приви големи спектакли на Античен театър, и в същото време - и много малки, съобразени с регионалното развитие политики, подчерта Найденова. "Да не забравяме, че Операта е приютила още преди години и големия симфоничен оркестър - Филхармонията"...
Като най-трудна задача, Найденова посочи възможността Министерството на културата и община Пловдив да седнат на една маса, да прескочат политическите си различия и да се обединят около целта Пловдив да има свой гарант за култура и духовност.
"Изненадана бях, че кметът Здравко Димитров направи своето изказване преди заседанието, на което проектът трябваше да бъде представен, което означава, че вече има създадени нагласи едно предложение да бъде отхвърлено, а не - обсъдено. Въпреки всичко, ако се направи по-широк кръг на обсъждане и се представи на обществеността, аз съм сигурна, че хората ще подкрепят и идеята, която се предлага от арх. Илко Николов - проект, който по-скоро е проучване дали в площите около високата сграда на Партийния дом може да се доразвие такъв център за изкуства. Не говорим за представителна сграда на Операта, с която всеки град се обозначава, и да приемем, че за нас това е Античният театър, строен преди 2000 години. Логично е, че след като се разширява Концертна зала и в ремонта й се инвестират над 12 млн лв, да се дострои още една зала с капацитет 1000 места за сценичните ни продукции".
Найденова бе категорична, че Опера Пловдив чака вече 70 години своето място в Пловдив и че е единственият театър, който гастролира в собствения си град, след като наема на търг залите, в които репетира.
По думите на Найденова, напълно реална е хипотезата, че ако не се намери сграда за Пловдивската опера, тя може да бъде "преобразувана", след като не отговаря на определени критерии.
"Не зная дали си спомняте, когато Пловдив бе Културна столица на Европа през 2019 г., имаше едни големи карти из града, които посочваха културните обекти - Опера Пловдив там не съществуваше, защото няма сграда. Ние се борим за сцена, а не да управляваме имоти".
Обществената поръчка за ремонта на Концертна зала тече, до седмица ще стане ясно дали има избран изпълнител.
"Най-шокирана съм обаче от това, че от близо 5 години бюджетът за тази сграда е осигурен, а волята и приоритетът да се случат процедурите за идеен проект и за изпълнител костваха на нашите артисти повече от 7 години работа в тютюнев склад."
Интервюто - звуковия файл:
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..