Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГДК "Борис Христов" е разумен вариант за дом на Операта

"Разбирам аргументите, които колегията на архитектите изразява. Имам и огромна надежда, защото се събрахме около едно  убедително мнение, че Операта трябва да има свое място и че, като че ли то е там, където сега е Дом на културата "Борис Христов", както и че ще се търсят още терени, които ще бъдат възможни за бъдещо изграждане на сграда на Опера Пловдив". Това заяви директорът на Операта Нина Найденова.

По думите й, една от хипотезите след заседанието на ЕСУТ, е Дом "Борис Христов" да бъде предоставен на операта, но за целта Министерството на културата, Община Пловдив и представители на ОбС трябва да седнат на една маса, за да излязат с конкретно решение, тъй като в навечерието на 70-годишнината на операта казусът повече не може да бъде пренебрегван.

Според Найденова, предоставянето на  сградата на ДК  "Борис Христов" на операта е разумен вариант, ако бъде намерена пресечната точка на всички интереси. "Пловдив няма зала, в която да показва външна продукция, което е задължително за град като него, но пък и ние няма как да вършим своята дейност, ако непрекъснато се съобразяваме с гостуващи трупи и организатори и невъзможност да провеждаме пълноценни репетиции".

В света има държави, където, за да се развие един регион, строят сграда за култура. Тогава обаче цялата програмна политика на този театър е свързана с образователна цел, приобщаване, жанров подбор на определени заглавия. Опера Пловдив обаче се е наложила в съвсем друга посока, като развива международен оперен туризъм в град,  в който чуждата публика е много осезаема и няма как да приви големи спектакли на Античен театър, и в същото време - и много малки, съобразени с регионалното развитие политики, подчерта Найденова. "Да не забравяме, че Операта е приютила още преди години и големия симфоничен оркестър - Филхармонията"...

Като най-трудна задача, Найденова посочи възможността Министерството на културата и община Пловдив да седнат на една маса, да прескочат политическите си различия и да се обединят около целта Пловдив да има свой гарант за култура и духовност.

"Изненадана бях, че кметът Здравко Димитров направи своето изказване преди заседанието, на което проектът трябваше да бъде представен, което означава, че вече има създадени нагласи едно предложение да бъде отхвърлено, а не - обсъдено. Въпреки всичко, ако се направи по-широк кръг на обсъждане и се представи на обществеността, аз съм сигурна, че хората ще подкрепят и идеята, която се предлага от арх. Илко Николов - проект, който по-скоро е проучване дали  в площите около високата сграда на Партийния дом може да се доразвие такъв център за изкуства. Не говорим за представителна сграда на Операта, с която всеки град се обозначава, и да приемем, че за нас това е Античният театър, строен преди 2000 години. Логично е, че след като се разширява Концертна зала и в ремонта й се инвестират над 12 млн лв, да се дострои още една зала с капацитет 1000 места за сценичните ни продукции".

Найденова бе категорична, че Опера Пловдив чака вече 70 години своето място  в Пловдив и че е единственият театър, който гастролира в собствения си град, след като наема на търг залите, в които репетира. 

По думите на Найденова, напълно реална е хипотезата, че ако не се намери сграда за Пловдивската опера, тя може да бъде "преобразувана", след като не отговаря на определени критерии. 

"Не зная дали си спомняте, когато Пловдив бе Културна столица на Европа през 2019 г., имаше едни големи карти из града, които посочваха културните обекти - Опера Пловдив там не съществуваше, защото няма сграда. Ние се борим за сцена, а не  да управляваме имоти".

Обществената поръчка за ремонта на Концертна зала тече, до седмица ще стане ясно дали има избран изпълнител.

"Най-шокирана съм обаче от това, че от близо 5 години бюджетът за тази сграда е осигурен, а волята и приоритетът да се случат процедурите за идеен проект и за изпълнител костваха на нашите артисти  повече от 7 години работа в тютюнев склад."

Интервюто - звуковия файл:

По публикацията работи: Веселина Пеева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20