Национална, експертна, неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус (HPV), създадоха изтъкнати специалисти в областта на вирусологията, онкологията, педиатрията и общата медицина, подкрепени от Световната здравна организация, Националната мрежа на децата и Портал на пациента.
Сред учредителите е онкологът д-р Антоанета Томова, началник на Първо вътрешно химиотерапевтично отделение в КОЦ -Пловдив.
Специалистите се обединиха, мотивирани от тревожната статистика: в България всеки ден умира една жена от рак на маточната шийка (HPV), а 44 жени се диагностицират с HPV; страната ни е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от този тип рак, който се причинява от HPV.
Още повече, че фокусирането върху коронавируса през последните години и липсата на профилактични прегледи се отразиха и на онкозаболяванията у нас.
"За съжаление всички хронични заболявание пострадоха при тази остра ситуация, при която приоритет беше ковид и това доведе до закъсняване на диагностиката и нарушаване на лечението на вече диагностицирани пациентите с онкологични заболявания. В резултат на което след 3 години ние попадаме на все по напреднали случаи на рак на маточната шийка, например. Това е много сериозно заболяване, защото напада млади жени във възраста до 45-тата година и е второто по честота след рака на гърдата заболяване", коменира д-р Томова.
Тя припомни, че в света около 2 милиона и 300 хиляди са случаите с това заболяване. Общо на годишна база половин милион жени се разболяват. Честота на смъртност също е висока. Всяка година в света умират 270 хиляди жени от това забовяне. Тоест по една жена на всеки 2 минути. В Европа това е на 18 минути. В България всеки ден умира една жена с диагноза рак на шийката на матката.
"Има проблем, но има и решение за него", категорична е д-р Томова.
По думите й съществува ефективна профилактика – ваксина срещу HPV, но ваксиналното покритие в България е едва 3%, въпреки че ваксината е безплатна за момичета на 10-13 години.
"Трябва да вземем сериозни мерки, защото както има голям проблем с рака на шийката на матката, така има и с другите заболявания, индуцирани от предаването на човешкия папилома вирус (HPV). Има поне още 10 ракови диагнози, които са причинени от този вирус. Има ваксина, която може да изкорени вируса, за да не случат тези 10 и повече различни вида, тези фатални ракови заболявания както при жените, така и при мъжете", предупреди онкологът.
Д-р Томова е категорична, че липсата на скриниг, превенция и профилактика водят често до откриване на заболяването в напреднали стадии, а тогава лечението е много трудно, скъпо или невъзможно.
"Това нещо може да си го спестим с едно добро ваксинално покритие. Това нещо трябва да го изкореним, през ваксинация, така както сме изкоренили много други болести като едрата шарка, полиомиелита и т.н."
Тя смята, че много ясно трябва да се обясни на обществото, че това са изпитани ваксини, с дългогодишна давност, че страните, които ги прилагат върху висок процент от населението са решили този здравен проблем.
Според нея това е въпрос на здравно образование, на здравна културна и на лична и обществена отговорност.
Обществото трябва да разбере, че ракът на маточната шийка не е единственото заболяване, свързано с HPV и, че еднакво засегнати са и двата пола.
Педиатричната асоциация изпрати становище до Министерството на здравеопазването да се разшири обхвата на Националната програма за ранна профилактика на рака на маточната шийка. Така безплатни ваксини да получават не само момичетата, но и момчетата, защото те също са носители на инфекцията, а и потърпевши от нея.
" Трябва да си свършим работата. Трябва да разкажем на родителите каква е тази голяма нужда за децата им, а дори и всички хора, които са сексуално активни до 50, а и над 50 години, дори и те, след един преглед, при който се докаже, че не са носители, могат да си сложат ваксината", поясни д-р Томова.
Цялото интервю с д-р Антоанета Томова може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..