Приемането на бюджета е необходимо условие да може да функционира държавата. На този етап бюджетът е по - важен от правителството.
В това е категоричен макроикономистът проф. Ганчо Ганчев. Пред Радио Пловдив той посочи, че винаги съществува опасност да се приме надут бюджет с голям дефицит.
Всичко зависи от това в каква степен политическите сили ще заемат отговорна позиция. Важно е как ще подходят те към разглеждането на бюджет, който ще предложи служебното правителство.
Ако бюджетът бъде разработен от служебното правителство, много ще зависи каква база за дискусии ще представи това правителство. Пролемът е породен от специфичтана ситуация, в която се намираме, каза проф. Ганчев.
Информацията от служебното правителство е разнопосочна, отбеляза макроикономистът.
Според него има риск от популистко поведение на политическите партии. Другият риск е ставащото в световната икономика, включително войната в Украйна.
Бизнесът, синдикатите и правителството за бюджета
По някои въпроси бизнесът и синдикатите са на едно и също мнение - примерно да имаме ясна макроикономическа рамка, ясна рамка на бюджета.
Но се разминават диаметрално по много други конкретни въпроси като социални разходи, минимална работна заплата.
Задачата на правителството е да намери баланс. Но за да намери такъв баланс, то трябва да бъде стабилно, да има ясни цели за развитието на икономиката и ясни позиции по стратегически въпроси като нар. присъединяването към еврозоната.
Много е важно какво ще бъде това правителство, ако изобщо бъде съставено.
Социалната насоченост на бюджета
Всички политики в бюджета са въпрос на конкретни сметки. Рамката е зададена от МВФ, ЕС и се правят изчисления при какво равнище на разходи, включително социални, в бюджета ще има баланс.
Несоциалните разходи, като например субсидиите за бизнеса, свързани с електроенергията, трябва да се съкратят, смята макроикономистът.
Трява да се помага само на този бизнес, който реално има нужда, и който поема някакви ангажименти да не повишава цените.
Защото ние ги компенсираме за високата цена на тока, а бизнесът продължава да си вдига цените, които се стоварват върху нас.
Безусловното раздаване на пари на калпак е вредно!
Липсата на нормално правителство е пречка и създава проблеми. Но, от друга страна се оказа, че въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.
Не сме в криза. Българската икономика не е в криза. Да, много неща губим от това, че липсва редовно правителство, но криза няма, категоричен е проф. Ганчо Ганчев.
На този етап е добре да възстановим ДДС 20%, за да стабилизираме приходите в бюджета.
Остава обаче въпросът за необходимостта от системна данъчна реформа. Тя може да се направи от стабилно правителство.
Затова на тази фаза не е много удачно да правим данъчна реформа.
В звуковия файл е интервюто на Неда Велкова с проф. Ганчо Ганчев.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..