Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не може държавата да облекчава бизнеса, а работникът да обеднява

Снимка: БГНЕС

„Не може държавният бюджет да изплаща милиарди помощи за високите цени на тока, да подпомага бизнеса, а същевременно българският работник да продължава да обеднява, тъй като той вече изнесе на гърба си инфлацията от миналата година, която е средно около 16%, но при храните е 25% и да продължава да обеднява и от инфлацията от началото на тази година“.

Това коментира икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Тя изрази опасенията си, че в 49-я парламент няма да има мнозинство, чиято политика да е насочена към проблемите на обикновения българин. По думите й страната ни е в тежка неолиберална парадигма, според която ние трябва да си пазим джоба.

„Трябва да свиваме социалните разходи, така че да не се увеличи дефицитът и да влезем в еврозоната. Същевременно развиваме много сериозен комунизъм спрямо частните предприятия. Няма как да се дават милиарди от държавния бюджет и същевременно ние да се чудим как да намалим дефицита, поради което намаляваме всички разходи на министерствата, поради което не увеличаваме минималната работна заплата.

Политиците влязоха в тази парадигма и не желаят да излязат от нея. Няма как по този начин ние да запазим социалния мир в България и хората да са доволни“, коментира Григорова. Отново подчерта, че е от изключителна важност минималната работна заплата да бъде увеличена.

Григорова обясни още, че от синдиката са провели разговори със служебното правителство, което се очаква да предложи рамката на бюджет 2023, тъй като дори и да има редовен кабинет той няма време да го изготви. Разговорите са били в посока финансиране на градския транспорт. Предстоят и разговори за недофинансирането на общините и заплатите на служителите им.  По думите на Григорова обаче това са разговори на парче и няма как да разрешат проблемите на страната ни в дългосрочен план.

„В крайна сметка тази държава има или няма правителство трябва да съществува  и хората в нея да живеят що годе нормално. Това, което очакваме да се случи е да се гласува данък свръх печалба и най-сетне да се направят промените в данъчните закони, така че да не се налага това чрезвичайно налагане на данъци, които са нестандартни, за да може хазната да разполага с достатъчно средства.

Освен това въвеждане на необлагаем минимум и прогресивно данъчно облагане. Това би била европейска данъчна система, в момента данъчната система е африканска“, добави Григорова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07