Това коментира икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Тя изрази опасенията си, че в 49-я парламент няма да има мнозинство, чиято политика да е насочена към проблемите на обикновения българин. По думите й страната ни е в тежка неолиберална парадигма, според която ние трябва да си пазим джоба.
„Трябва да свиваме социалните разходи, така че да не се увеличи дефицитът и да влезем в еврозоната. Същевременно развиваме много сериозен комунизъм спрямо частните предприятия. Няма как да се дават милиарди от държавния бюджет и същевременно ние да се чудим как да намалим дефицита, поради което намаляваме всички разходи на министерствата, поради което не увеличаваме минималната работна заплата.
Политиците влязоха в тази парадигма и не желаят да излязат от нея. Няма как по този начин ние да запазим социалния мир в България и хората да са доволни“, коментира Григорова. Отново подчерта, че е от изключителна важност минималната работна заплата да бъде увеличена.
Григорова обясни още, че от синдиката са провели разговори със служебното правителство, което се очаква да предложи рамката на бюджет 2023, тъй като дори и да има редовен кабинет той няма време да го изготви. Разговорите са били в посока финансиране на градския транспорт. Предстоят и разговори за недофинансирането на общините и заплатите на служителите им. По думите на Григорова обаче това са разговори на парче и няма как да разрешат проблемите на страната ни в дългосрочен план.
„В крайна сметка тази държава има или няма правителство трябва да съществува и хората в нея да живеят що годе нормално. Това, което очакваме да се случи е да се гласува данък свръх печалба и най-сетне да се направят промените в данъчните закони, така че да не се налага това чрезвичайно налагане на данъци, които са нестандартни, за да може хазната да разполага с достатъчно средства.
Освен това въвеждане на необлагаем минимум и прогресивно данъчно облагане. Това би била европейска данъчна система, в момента данъчната система е африканска“, добави Григорова.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..