Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парадакс е, че и при дефицит на кадри заплатите остават ниски

Нищо в защитата на правата на работниците не е паднало от небето, всичко е било въпрос на борба за защитата им, отбеляза в предаването "Точно днес"Вицепрезидентът на КТ "подкрепа" Йоанис Партениотис. В нашето съвремие дигитализацията - четвъртата технологична революция е новото предизвикателство в защитата на работните места, към това се добавя и новите форми на заетост от дистанция, които се развиха след пандемията.

Инж. Партениотис акцентира върху данъчната система у нас, която с 10% плосък налог, ощетява работещите и задълбочава неравенствата. Това трябва да се промени, трябва да има необлагаем мининмум и прогресивно облагане, "за да се спре негативната тенденция най- бедните да плащат по - скъпо и върху тях да отива цялата тежест от поскъпването на живота".

Вече 17 години България е на опашката на доходите в ЕС, отбеляза синдикалистът и това е водеща кауза на профсъюзите. 

В България има така наречена "здравословна безработица" от 5.4% и дефицит на работна сила. Парадокс, че това не води до повишаване на заплатите, защото работодателите смятат, че "цената на труда, премерена през производителността на труда, не заслужава да се коригира".

За да се овладее дефицита в бюджета трябва да се увеличат приходите, а не да се свиват разходите, коментира по актуалния политически дебат Йоанис Партениотис.

В този смисъл политическият егоизъм трябва да се преглътне, нуждаем се от стабилно правителство, което да овледее ситуацията, иначе се губим като нация с изтичаща в чужбина работна сила и поощряване на антисистемния националистически вот.

А ако не се поменят нещата - народът е казал "Като не щеш мира - на ти секира" . В този смисъл  ще излезем на улицата и ще защитим правата и на работещите, и на пенсионерите, каза синдикалистът.

Цялото интервю с Йоанис Партениотис е в прикачения звуков файл.







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вторият ешелон на МОСВ е сред виновните за контрола на въздуха

Системата за измерване на въздуха в България е опетнена, злепоставена, изложена, развалена, орезилена, ... каквито са българските значения на чуждицата „компрометирана“ – и не отчита коректно замърсяването. А тя е такава в резултат от умишлени действия на органи от Министерството на околната среда и водите и на Изпълнителната агенция по околна..

публикувано на 14.10.24 в 17:17

Превозвачът Петко Ангелов ще съди "Хеброс бус" и "Автотранс"

Превозвачът Петко Ангелов, който държи над 50% от линиите в градския транспорт, заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че е най-потърпевшият от прекратяването на договорите на превозвачите по 13 линии от градския транспорт.  "О ще от 2016 година първия договор имаме, че трябва да  се работи на километър, когато влезе системата "Индра"...

публикувано на 14.10.24 в 16:24

Ако не се овладеят държавните разходи, идва ликвидна криза

В Бюджет-2025 се очертава дупка от около 18 милиарда лева. Икономистът Кузман Илиев бе сред експертите, които предупреждаваха за риска от увеличаващия се дефицит. Според него налице е политически проблем, защото поредица от правителства с къс хоризонт увеличаваха разходи, вдигайки доходи на редица групи. Разходите са високи и растат и са много..

публикувано на 14.10.24 в 16:16

Тестовете PISA не затрудниха деветокласниците

Тестваха  на електронни устройства деветокласниците по природни науки - химия, биология и физика . За първи път подобно изпитване по модела PISA се провежда днес и утре в цялата страна.  Повечето пловдивски ученици приключиха още в 9 часа, половин час преди определеното време - част от тях обаче поискаха този вид изпити да са на хартия, а не..

публикувано на 14.10.24 в 15:11

Образованието трябва да е общ приоритет на политиците

Днес и утре деветокласниците полагат теста по природни науки по модела PISA. С това се цели по-добра подготовка на учениците и подобряване представянето на следващото международно изпитване. Според Люба Йорданова от "Заедно в час" ц елта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието..

публикувано на 14.10.24 в 11:21