"През последните две години постигаме успех за популяризиране на професията акушер. Наши студенти и преподаватели ходят по училищата, за да обяснят какво представлява професията "акушерка" и за какво служи тя. Апелът ми за внимание обаче е към цялото общество, защото сега много от младите хора, които завършват образованието си със завиден успех, предпочитат да не се реализират в тази област". Това заяви Милена Сандева - ръководител Катедра по акушески грижи в МУ Пловдив по повод Международния ден на акушерките 5 май.
По думите й, единствената причина студентите да не желаят да се реализират в получената специалност, не е ниското заплащане. "Професията е с много тежко обучение, а хорариумът часове, който имат студентите, е много висок и те биха могли да се реализират за същото време в други области. Сега около 60% от завършващите напускат страната".
Като причина за това доц.Сандева посочи, че има социални и икономически фактори, които влияят на решенията на студентите.
"Все пак има някаква светлина в тунела. По наши наблюдения - статистика за кариерното развитие през последните две години върху дипломиращите се акушерки, нагласите са все по-позитивни и над 80% от тях искат да се реализират в България."
Доц Сандева бе категорична, студентите не попадат случайно в специалността и ако това все пак се случи, те отпадат в процеса на обучението. Много от хората не са запознати с това какво представлява акушерската професия. А тя е призвание. Тя е милосърдие и грижа, особено чувство на себеотрицание, което притежават малко хора".
В регионите Пазарджик, Смолян, Пловдив има недостиг на специалисти. Почти във всички АГ клиники в Пловдив в момента се търсят акушерки, незаетите места са много, подчерта Сандева.
"С урбанизацията тези процеси ще се задълбочават, за съжаление. Необходима е коренна реформа в здравеопазването и да се обърне повече внимание на специалностите - медицинска сестра, акушерка, лаборант. Дори и най-перфектният оператор, направил ювелирна операция, няма да има успех, ако тези специалисти отсъстват".
Интервю - звуковия файл:
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..
Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..