"През последните две години постигаме успех за популяризиране на професията акушер. Наши студенти и преподаватели ходят по училищата, за да обяснят какво представлява професията "акушерка" и за какво служи тя. Апелът ми за внимание обаче е към цялото общество, защото сега много от младите хора, които завършват образованието си със завиден успех, предпочитат да не се реализират в тази област". Това заяви Милена Сандева - ръководител Катедра по акушески грижи в МУ Пловдив по повод Международния ден на акушерките 5 май.
По думите й, единствената причина студентите да не желаят да се реализират в получената специалност, не е ниското заплащане. "Професията е с много тежко обучение, а хорариумът часове, който имат студентите, е много висок и те биха могли да се реализират за същото време в други области. Сега около 60% от завършващите напускат страната".
Като причина за това доц.Сандева посочи, че има социални и икономически фактори, които влияят на решенията на студентите.
"Все пак има някаква светлина в тунела. По наши наблюдения - статистика за кариерното развитие през последните две години върху дипломиращите се акушерки, нагласите са все по-позитивни и над 80% от тях искат да се реализират в България."
Доц Сандева бе категорична, студентите не попадат случайно в специалността и ако това все пак се случи, те отпадат в процеса на обучението. Много от хората не са запознати с това какво представлява акушерската професия. А тя е призвание. Тя е милосърдие и грижа, особено чувство на себеотрицание, което притежават малко хора".
В регионите Пазарджик, Смолян, Пловдив има недостиг на специалисти. Почти във всички АГ клиники в Пловдив в момента се търсят акушерки, незаетите места са много, подчерта Сандева.
"С урбанизацията тези процеси ще се задълбочават, за съжаление. Необходима е коренна реформа в здравеопазването и да се обърне повече внимание на специалностите - медицинска сестра, акушерка, лаборант. Дори и най-перфектният оператор, направил ювелирна операция, няма да има успех, ако тези специалисти отсъстват".
Интервю - звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..