Пред радио Пловдив той подчерта, че фестивалът, който се провежда в 110 държави от целия свят с милиони участници, се е превърнал в еталон за връзката между образование, култура и технологии.
"Решихме, че е крайно време България да се присъедини към голямото семейство на този фестивал. През годините в страната ни са полагани много усилия за внедряването на модерно образование спрямо стандартите в цял свят. Но нямаше как да стартираме работата без нашите партньори от Центъра за творческо обучение, "Работилница за граждански инициативи", Професионалната асоциация за роботика и Портала "Уча в Пловдив".Радвам се, че има училища в Пловдив, които работят в този световен формат и в галерия "Капана" в петък 5 деца между 10 и 12 години ще покажат своите разработки".
Янков уточни, че тази година обявената от Фондацията LEGO EDUKATION в САЩ тема, по която учениците работят цяла гадина, е "Суперсили" - свързана с възобновяеми източници на енергия, проблемите свързани с електричеството, за да може децата да бъдат по-близо до реалния свят.
"Ние ще се опитаме да превърнем събитието в един разпознаваем фестивал, марка за Пловдив. 200 ученици от цяла България ще дойдат тук на 8 юли в зала "Колодрума".
Демонстрацията в галерия "Капана" ще покаже как роботите задвижват различни технологии - пълнят батерии, създават електричество и т.н., като те ще бъдат представени за първи път. Фестивалът ще даде по-голяма видимост на усилията на учениците, които са мотивирани да печелят стипендии и да се развиват.
За да бъде разширен спектърът на участниците, в пилотното издание на фестивала са поканени и 50 високо технологични компании. Те ще представят по какъв начин роботизирането и автоматизацията се прилагат в реалния живот чрез иновации в съответните технологични процеси.
Фестивалът е двудневен с вход "свободен" и зрителите ще могат сами да се включат в създаването на конструктори, "както и да заведат децата си на нещо смислено", подчерта още Виктор Янков от Фондация "Пловдив 2019" - съорганизатор на фестивала.
Интервю - звуковия файл:
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..