Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателство пред кабинета са плаващите мнозинства

"Заявките на политическите партии са да извършат конституционна реформа така, че въпросът с контрола върху главния прокурор да бъде решен веднъж завинаги. Преди това обаче е  важен въпросът за стартиращата днес процедура за избор на нов главен прокурор и за избора на изпълняващия длъжността "главен прокурор", тъй като един от членовете на ВСС вчера посочи, че следващата седмица трябва да бъде свикано извънредно заседание на Съвета, който да се заеме с този избор." Това коментира политологът доц.д-р Милен Любенов.

По думите му, това ще даде ясни сигнали за посоката на движение през следващите дни и дали то ще доведе до някакви политически реакции. Напрежението в рамките на управляващото мнозинство е голямо и то може да се задълбочи и по отношение на дебата свързан със съдебната система. 

Доц. Любенов подчерта, че основно предизвикателство пред това Правителство са плаващите мнозинства.

"Още миналата седмица видяхме това и то е показателно, че и през следващите седмици работата между двете основни коалиции ще е доста трудна.  Това е и ясен знак от страна на ГЕРБ-СДС, които и през миналата седмица демонстрираха на ПП, че те нямат мнозинство и че ще трябва да се съобразяват с тях."

Коалицията ГЕРБ-СДС - ПП-ДБ, която ПП не нарича "коалиция",  е  силно асиметрична.

"Заявено официално в Правителството има само един министър от ГЕРБ-СДС - Мария Габриел.  ГЕРБ-СДС казват, че няма да носят отговорност за това Правителство, защото отговарят само за външната политика и това изглежда несериозно, защото с гласовете си те за избрали това Правителство. Но тази асиметричност вътре в  рамките на Правителството предполага такова отношение. Без подписване на ясно споразумение и изработване на механизми, чрез които да се взимат решения вътре в рамките на Правителството, ще ставаме постоянно свидетели на вътрешни конфликти."

Правителството ще бъде нестабилно и това е заложено от начина, по който то е било  създадено, заяви доц. Любенов. 

Като основен проблем в съдебната система той посочи политическите зависимости, подчертани  и от  Иван Гешев в неговите изказвания, вкл. и посочвайки оказания върху него натиск. 

"Министърът на правосъдието трябва да направи специално заседание на ВСС, в което да бъдат обсъдени въпросите със зависимостите и доколко представителите на Съвета се чувстват свободни. Трябва да се изясни и кой стои зад атентата срещу Гешев и кои са поръчителите, защото той отключи всички тези процеси". 

Доц. Любенов бе категоричен, че ниша за поява на нови партии има винаги. Въпросът обаче е как се появяват тези партии - дали в резултат на генериране на определени процеси в гражданското общество или  - на базата на политически инженеринг, зад който стоят определени корпоративни интереси.

"Двете формации, които се обединиха и застанаха зад Правителството, продължават да бъдат антагонисти и целта и на едната, и на другата е да унищожи своя противник". 

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21