Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на бюджета е да запази стабилността и 3 % дефицит

Преди дни финансовият министър Асен Василев обяви параметрите на бюджета - 3 % дефицит, вдигане на приходите с 3,5 млрд. лв. и намаляване на издръжката с 1,5 млрд. лв. 

Доста от нещата бяха очаквани, това, което трябваше да се направи, за да се свие дефицитът от базовия бюджет на служебното правителство, е направено. Това коментира в предаването "Точно днес" икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Той изброи: свиване на капиталови разходи и на разходи за издръжка, които бяха записани на рекордни, дори неосъществими нива; залагането на приход от Плана за възстановяване и устойчивост (нещо, което служебният кабинет не беше направил, защото нямаше как да изпълни ангажиментите); по-голям дивидент от държавните дружества и др. 

"Вече виждаме доста по-нисък дефицит, в рамките на 3 %. Основната цел на бюджета е да запази стабилността, да вдигне социалните плащания, вкл. пенсиите от 1 юли и да влезе в 3-те процента. Вероятно това ще се случи", коментира Петър Ганев.

Според икономиста в бюджета ще продължи да има буфери, вероятно в капиталовите разходи. "Интересно ще бъде за следващия бюджет, когато за първи път от 2 години ще имаме пълен нормален бюджетен дебат", уточни той.

"За различните групи хора очакванията от бюджета ще бъдат различни. Очевидно, пенсионерите ще получат обещаното увеличение. Някои групи от администрацията все още не са наваксали, много е възможно това да стане с бюджета от следващата година. Може би отговорът е - всеки ще получи повече, но гледайки бюджета за следващата година. От 1 юли - най-вероятно увеличение ще има само за пенсионерите и за част от администрацията, където има голямо забавяне", смята Петър Ганев. 

Той уточни, че работата по следващата финансова рамка вече е започнала между министерствата, а наесен ще бъде публичната. "Бюджет 2024 също ще трябва да влезе в рамките на 3 % дефицит. Важен ще бъде и ръстът на икономиката, нивата на инфлацията, отстъпки от ДДС и др.", уточни икономистът.

Цялото интервю на Антония Попова с Петър Ганев от ИПИ е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52