Министерството на финансите с екстравагантна идея за борба със сивия сектор – ако клиент не получи касов бон за стоката или услугата, да не я плаща. И още - всички заплати - по банков път. Ще прорабати ли у нас подобна мярка и как я приемат от сектора - коментираме с председателя на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов.
"За нас е меко казано странно да се появяват такива предложения, защото през последните години видяхме как в невъзможността си да се справят със задълженията си държавни служители се опитват да се спрягат с нашия бранш", заяви Коларов.
Той даде пример с Гърция, където в няколко заведения не само, че не получил касов бон, а вместо меню получил тетрадка. "Ние и срещу тях да тичаме, не можем да ги стигнем в туризма. В България всичко се прави да се унищожи нашият бранш. Наистина сме в потрес от последните предложения, които са 100 % дискриминационни", категоричен е председателят на Сдружението на заведенията.
По думите му, ако се въвежда практиката срещу касов бон да се плаща стоката или услугата, тя трябва да важи за всички и навсякъде. Същото се отнасяло и за идеята заплатите да се превеждат изцяло по банков път.
Той даде пример с по-малките населени места, където няма банкомати на всички банки, а таксите за банкови операции навсякъде са високи. "Няма статистика колко от нашите работници си получават заплатата по банков път, но със сигурност повечето предпочитат кеш".
"С тези мерки и дискриминационни закони и наредби ли ще борим дефицита и събираемостта на ДДС?! Това не е сериозно и е подигравка отново с нас!", възмути се Емил Коларов.
Председателят на Сдружението на заведенията в България допълни, че всички браншови организации са били против назначения министър, защото "тя няма яснота какво се случва в нашия бранш и няма смисъл да се срещаме с нея".
По думите му, по морето няма очаквания ръст на туристи, прогнозиран по-рано, а чужденци отказват резервации. Обяснението, според него, е в некомпетентността на държавните органи да популяризират нашето Черноморие.
"Води се една политика и по медиите колко е мръсно по нашето море, как се е замърсила водата, ама само в нашата държава. Води се политика срещу нашия туризъм от години", смята председателят на Сдружението на заведенията в България.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Емил Коларов е в прикачения файл.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..