Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В предлагането на туристическите продукти има диспропорция

"Сезонът тръгна много добре. Пътуванията във вътрешността на страната са свързани с културен и приключенски туризъм и са  добре в трендовете в края на април и началото на май, независимо от лошото време. Въпросът е в предлагането, в начина, по който го правим. Туризмът във вътрешността на страната, насочен към чуждестранния пазар, се развива устойчиво без много участие на държавата, за разлика от този - в курортите, който винаги е разчитал на държавна подкрепа с всички възможни средства. Считам, че има диспропорция в отношението и вниманието към тези различни видове предлагане". Това подчерта членът на УС на Българска асоциация за алтернативен туризъм и председател на Сдружението на планинските водачи Любомир Попйорданов.

По думите му, в момента върви интересна рекламна кампания свързана с вътрешния туризъм. Като цяло обаче, вътрешният туризъм извън курортите не се подкрепя, като реклама от държавата. Подкрепят  се само курортите и някои големи интересни дестинации.

"По отношение на продукта във вътрешността на страната, той е работа на тези, които го предлагат, защото държавата не може да се намесва много в създаването на продукта, но трябва да участва в моделирането на процеса".

Йорданов бе категоричен, че за развитието на туризма и по-специално - на алтернативния туризъм, е необходима дискусия на широка основа. "Тя трябва да ни каже къде искаме да виждаме България, какъв продукт да създаваме, защото нашите съседи непрекъснато се движат напред."

Стратегията за развитие на туризма съществува от 2017 г., а оттогава са се променили много неща. Ковид промени нагласите за пътуване. Стратегията е остаряла. Много неща трябва да бъдат променени и в Закона за туризма. 

"Дискусията за пейзажа, ландшафта е важна. Българският туризъм е виновен за деградацията на този ресурс. Предприемачите трябва да бъдат събудени да участват във взимането на решения.  Тези решения не са само в Закона за туризма, а в ЗУТ, Закона за Черноморското крайбрежие. Трябва да бъде поставен край на застрояването на крайбрежието. Създават се нови легла, но те не могат да бъдат обслужени и това дърпа продукта надолу".

Туризмът, свързан с виното, се развива прекрасно в страната. "Това е най-качествената, най-издържаната и съществената част от туристическото предлагане. Добре се развива туризмът, свързан с планинско колоездене, туровете на коне. Всички тези направления обаче имат нужда от доработване, от маркиране на трасетата и др. Много важно е състоянието на хижите. А достъпността до селата продължава да бъде много голям проблем. Трябва да се развива транспортната достъпност до планинските села, за да могат те да имат динамика на развитие и да се почувстват част от България".

Като добра тенденция, Попйорданов посочи богатия на събития Културен календар на планинските села в България.

Интервюто - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24