Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КОВИД-пандемията си отиде, но още лекуваме последствията

Преди месеци КОВИД-пандемията си отиде, но човечеството още лекува последиците от нея. Това заяви в предаването "Точно днес" проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че 6 месеца след преболедуването хората още имат проблеми със здравето. "Едно от последните неща, които станаха ясни, е засягане на нервус вагус. Затова имат затруднения в мисленето, затова трябва да потърсят консултация с психиатър. Тези, които имат поражения по имунната система, трябва да вземат много сериозни мерки за здравето си", посочи професорът.

Той похвали доклада на епидемиолога проф. Ани Кеворкян от МУ - Пловдив, с анализи и коментари за КОВИД и последиците от него. "Есента на 2021 г. бяхме световен шампион по смъртност, а с официално 43 000 жертви на коронавирус сме категорично на първо място. Трябва да се направят изводите и да се оправят диспропорциите в здравеопазването", каза епидемиологът. 

Проф. Кантарджиев подчерта, че от КОВИД са боледували както и здрави хора, така и тези с хронични заболявания, които се изострят след тежката системна болест.

Сред проблемите след боледуване той посочи: мозъчна "мъгла", засилване на хроничната умора, проблеми с нервната система, пазенето на равновесие и координация. 

Проф. Кантарджиев напомни, че през лятото "нападат" различни вируси и бактериални инфекции и препоръча редица мерки:

"Мийте си често ръцете, особено след тоалетна и преди хранене. Да се ползват кърпички с хлорхексидин, не със спирт. Храната не трябва да стои на топло. Да се мисли за борбата с комарите, да се ползват репеленти".

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Тодор Кантарджиев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41