Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КОВИД-пандемията си отиде, но още лекуваме последствията

Преди месеци КОВИД-пандемията си отиде, но човечеството още лекува последиците от нея. Това заяви в предаването "Точно днес" проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че 6 месеца след преболедуването хората още имат проблеми със здравето. "Едно от последните неща, които станаха ясни, е засягане на нервус вагус. Затова имат затруднения в мисленето, затова трябва да потърсят консултация с психиатър. Тези, които имат поражения по имунната система, трябва да вземат много сериозни мерки за здравето си", посочи професорът.

Той похвали доклада на епидемиолога проф. Ани Кеворкян от МУ - Пловдив, с анализи и коментари за КОВИД и последиците от него. "Есента на 2021 г. бяхме световен шампион по смъртност, а с официално 43 000 жертви на коронавирус сме категорично на първо място. Трябва да се направят изводите и да се оправят диспропорциите в здравеопазването", каза епидемиологът. 

Проф. Кантарджиев подчерта, че от КОВИД са боледували както и здрави хора, така и тези с хронични заболявания, които се изострят след тежката системна болест.

Сред проблемите след боледуване той посочи: мозъчна "мъгла", засилване на хроничната умора, проблеми с нервната система, пазенето на равновесие и координация. 

Проф. Кантарджиев напомни, че през лятото "нападат" различни вируси и бактериални инфекции и препоръча редица мерки:

"Мийте си често ръцете, особено след тоалетна и преди хранене. Да се ползват кърпички с хлорхексидин, не със спирт. Храната не трябва да стои на топло. Да се мисли за борбата с комарите, да се ползват репеленти".

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Тодор Кантарджиев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12