Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КОВИД-пандемията си отиде, но още лекуваме последствията

Преди месеци КОВИД-пандемията си отиде, но човечеството още лекува последиците от нея. Това заяви в предаването "Точно днес" проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че 6 месеца след преболедуването хората още имат проблеми със здравето. "Едно от последните неща, които станаха ясни, е засягане на нервус вагус. Затова имат затруднения в мисленето, затова трябва да потърсят консултация с психиатър. Тези, които имат поражения по имунната система, трябва да вземат много сериозни мерки за здравето си", посочи професорът.

Той похвали доклада на епидемиолога проф. Ани Кеворкян от МУ - Пловдив, с анализи и коментари за КОВИД и последиците от него. "Есента на 2021 г. бяхме световен шампион по смъртност, а с официално 43 000 жертви на коронавирус сме категорично на първо място. Трябва да се направят изводите и да се оправят диспропорциите в здравеопазването", каза епидемиологът. 

Проф. Кантарджиев подчерта, че от КОВИД са боледували както и здрави хора, така и тези с хронични заболявания, които се изострят след тежката системна болест.

Сред проблемите след боледуване той посочи: мозъчна "мъгла", засилване на хроничната умора, проблеми с нервната система, пазенето на равновесие и координация. 

Проф. Кантарджиев напомни, че през лятото "нападат" различни вируси и бактериални инфекции и препоръча редица мерки:

"Мийте си често ръцете, особено след тоалетна и преди хранене. Да се ползват кърпички с хлорхексидин, не със спирт. Храната не трябва да стои на топло. Да се мисли за борбата с комарите, да се ползват репеленти".

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Тодор Кантарджиев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50