Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КОВИД-пандемията си отиде, но още лекуваме последствията

Преди месеци КОВИД-пандемията си отиде, но човечеството още лекува последиците от нея. Това заяви в предаването "Точно днес" проф. д-р Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че 6 месеца след преболедуването хората още имат проблеми със здравето. "Едно от последните неща, които станаха ясни, е засягане на нервус вагус. Затова имат затруднения в мисленето, затова трябва да потърсят консултация с психиатър. Тези, които имат поражения по имунната система, трябва да вземат много сериозни мерки за здравето си", посочи професорът.

Той похвали доклада на епидемиолога проф. Ани Кеворкян от МУ - Пловдив, с анализи и коментари за КОВИД и последиците от него. "Есента на 2021 г. бяхме световен шампион по смъртност, а с официално 43 000 жертви на коронавирус сме категорично на първо място. Трябва да се направят изводите и да се оправят диспропорциите в здравеопазването", каза епидемиологът. 

Проф. Кантарджиев подчерта, че от КОВИД са боледували както и здрави хора, така и тези с хронични заболявания, които се изострят след тежката системна болест.

Сред проблемите след боледуване той посочи: мозъчна "мъгла", засилване на хроничната умора, проблеми с нервната система, пазенето на равновесие и координация. 

Проф. Кантарджиев напомни, че през лятото "нападат" различни вируси и бактериални инфекции и препоръча редица мерки:

"Мийте си често ръцете, особено след тоалетна и преди хранене. Да се ползват кърпички с хлорхексидин, не със спирт. Храната не трябва да стои на топло. Да се мисли за борбата с комарите, да се ползват репеленти".

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Тодор Кантарджиев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58