Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обичам регионите - границите са изкуствени

Авторът на книгата "Диктатори, трактори и други приключения", издадена от "Жанет 45",станал известен и като "бития журналист"  от времето на протестите срещу Бойко Борисов и Иван Гешев в тригълника на властта през 2020 година, Димитър Кенаров е завършил Мидълбъри Колидж, Върмонт и Университета Бъркли, Калифорния. Негови текстове са селектирани три пъти за годишната антология "Най-добрите американски пътеписи", а "Диктатори, трактори и други приключения" съдържа текстове, писани между 2006 и 2015 г. на английски език за престижни американски медии,  особено актуални и към настоящия момент. Преводът от английски език е на Ангел Игов.

"От една страна ме радва, че текстовете са актуални, но от друга - жалко е, че са актуални", заяви Димитър Кенаров.

По думите му, заиграването с цитата на философа Блез Паскал, че всички проблеми на човечеството идват от невъзможността да стоим тихо в собствената стая, се свежда до обратното - проблемите на човечеството произтичат от факта, че стоим прекалено много в собствената стая, че не излизаме от този комфорт, от познатото, не излизаме да видим другия до себе си и да разберем какво се случва дори при съседите. Такъв е и примерът с домашното насилие, с  нещата около нас, за които си затваряме очите, ушите  и от там  идват проблемите.

"Идеята ми с тези репортажи и начина, по който пиша, че не пиша за нещо, което ми е  познато, а  се опитвам да разширявам границите си и да  намеря нови неща дори за нашия регион, за Балканите, за Черноморския регион и да разбирам неща за собствения си свят, които до този момент не съм знаел."

Обединяващото между литературно-журналистическите репортажи е географски регионалното. "Аз дълго време -12  години живях в Щатите и не познавах нашия регион, нямах и обсолютно никакъв интерес към него. Както при повечето хора, идеята е да отидеш някъде на Запад и да останеш там...Аз реших, че Западът ми стана тесен, а когато отидеш още повече на Запад, какво се случва - връщаш се на Изток, защото Земята е кръгла. Не обичам да разглеждам региони и места в национални граници, защото те са изкуствени, но обичам регионите - обичам Балканите, Черноморския регион. Това е изключително интересен регион, но когато сме на брега, не си мислим, че от другата страна са Турция, Русия, Украйна. Текстовете са обединени регионално и стилистично".

Кенаров подчерта още, че независимо, че текстовете не са чисти пътеписи, той е искал да се съдържа някакво движение вътре в тях - пространствено и психологическо, така, че да са "извън стаята".

Когато човек пише на английски език, той пише за много по-глобална публика, а писането на чужд език за своето място дава дистанция, която е много ценна, подчерта Кенаров.  Той определи случващите се промени в обществените рефлекси от времето на протестите през 2020 г. досега като "много тромави и като медиен шум за отвличане на вниманието, докато се преместим на друго събитие във Фейсбук".

"Когато се сблъсках с българското правосъдие, за мен истинският шок беше не ужасяващото полицейско насилие, а съдебната система. Това, че човек се чувства като в Кафкиански разказ - че го връщат от едно място - на друго, изпращат го от едно гише - на друго. Представете си, как се справя един човек от малко неизвестно българско село - смачкан..."

Кенаров уточни, че само две седмици след началото на войната в Украйна, той е пътувал дотам. Решил е обаче, че не е необходимо да включва написаните тогава репортажи в книгата, защото му е липсвала дистанцията във времето.

"Надявам се хората да открият нещо ново през този малко различен поглед".

Интервюто - звуковия файл:

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21