„За нас е много важно работещи да имат средни или базови дигитални умения, тъй като икономиката го изисква. Още около 600 милиона лева също ще бъдат заделени за обучение на работното място, за стажуване, за развитие на нови компетенции, тъй като има недостиг на работна ръка и компетенциите на служителите все още не са такива, от каквито бизнесът има нужда“, посочи социалният министър.
Шалапатова бе на посещение в Европейския цифров иновационен хъб „Тракия“, където се срещна с обучаващи се по киберсигурност деца и студенти. „Това, което днес виждам е много мотивиращо. Политиката на моя екип е да имаме по-превантивен характер и да се намесваме тогава, когато наистина му е времето, а това става на възрастта на тези млади хора, в чиито очи виждам плам и много силна мотивация, което е много зареждащо. Вашата мисия в този хъб, където имате приятели и компетнетни партньори, наистина е много важна“, обърна се тя към децата.
Според председателя на Съюза за стопанска инициатива Кузман Илиев в хъбове като този се обучават тези, които ще ни пазят за в бъдеще от кибератаки. Той разказа, че от Съюза са направили експеримент под формата на анкета сред пловдивските ученици, колко от тях биха предпочели вместо да отидат на басейн, да се обучават в дигитални умения. Оказало се, че желаещите са доста и вече тече обучението на няколко групи по кибер сигурност и ограничаване на хакерски атаки.
Галя Маркова от средно училище „Паисий Хилендарски“ в Пловдив е едно от тези деца, като тя изучава програмиране на изкуствен интелект и иска да надгради уменията си. Момичето разказа, че тук учат как да се предпазят от различни кибератаки и как да помагат на хората. Според нея хакерите най-често изпращат линк, който потребителят отваря, считайки,че е изпратен от негов приятел. На практика обаче се източа информацията и личните му данни.
Петър Кънчев ръководи обучителните програми на Европейския информационен хъб. Според него учениците навлизат много бързо в нещата и дори децата се справят по-добре от мениджърите в някои фирми.
На курса учениците се научиха да разбиват чужди пароли. Идеята обаче е в бъдеще тези умения да се изучават и в училище, коментира специалистът. А по този начин фирмите ще получат своите специализирани кадри съвсем скоро.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..