Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строгите мерки срещу пияни и дрогирани ще спасят стотици хора

Предложението да се отнемат колите на пияни и дрогирани шофьори дойде от протестите на родители, загубили децата си в трагични инциденти на пътя, припомни Дияна Русинова, предсадетел на Европейския център потранспортни политики. 

С това започна кооментарът й по повод дебата за евентуалния съдебен хаос, който ще съпътства новата мярка.

В аргументите и "за" по- строгите мерки тя вкбючи ипозицията на ROLPOL - организацията на европейските пътни полицаи, които отбелязват, че България е от последните страни, които започват да ги прилагат.

Диана Русинова смята, че да се качиш пил или след дрога в колата е забранено и не е логично да се търси "справедливо наказание" за такъв водач, а по- скоро да търсим начин, по който да го възпрем.

Транспортният експерт посочи, че трябва се изчака година, за да се види как действа нормативната база. 

Според нея трябва да се прецизират само текстовете за комионите и да се реши въпросът с превозваните стоки, които да се освобождават след задържането на превозните средства. 

Но като цяло тя смята, че при 2 процента "фалшиви" проби - по- добре това, отколкото още катастрофи и загинали по пътищата.

Преди правата на тези, които сядат да карат пили и дрогирани, са правата на останалите граждани, които искат да се върнат живи и здрави от път, категорична е Диана Русинова.

Цялото интервю с нея е в прикачения звуков файл. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56