Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на България стана залог на предизборната кампания

Снимка: Борислава Борисова

Историята на България стана залог на предизборната кампания за кметските избори, а за мен това е грешно. Това коментира политологът Теодор Славев по повод настоявания на граждани за преместване на съветски паметници. Той припомни, че преди години дебати за преместване на паметници е имало и в други държави.  Добави още, че у нас подходът към темата е грешен, тъй като липсва присъствието на историци, общественици в дебата.

„Липсва един съществен дебат, в който да се обясни на хората защо е символ, на какво е символ. Покрай дебата с паметника четох статии на международни урбанисти как в чужбина се справят с такъв тип паметници – те им придават ново значение, ново значение на пространствата около тях. Това означава, че и без да преместваме паметника можем да преосмислим някои неща от близката история, да поставим нови цели. С преместването на паметника няма да се заличи историята му, още по-малко нашите публични лица ще си вземат поуките от историята“, коментира Славев.

Според него реториката през последните дни, свързана със събитията у нас, която е по пиперлива показва, че започва мобилизация за местния вот.

Отбеляза обаче, че въпреки това към този момент кампанията е вяла.

„Все още нямаме информация политическите партии на кои кандидати са се спрели за големите областни градове. Само за София знаем.

Не може да пренебрегнем и факта, че гръбнакът на местната власт са общинските съвети. В този смисъл мажоритарно избраният кмет е символен образ, той има своите правомощия, но кмет без подкрепящ общински съвет е с вързани ръце, т.е. трябва да гледаме резултата от изборите спрямо няколко пункта“, каза Славев.

Според него местните избори могат да повлияят на правителството, но няма да развалят сглобката.

„Борисов би тръгнал да разваля сглобката, ако чисто социологически би имал друг партньор. Такъв не се очертава да има“, обясни Славев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21