Дълго отлаганата стъпка се свързва основно с поскъпването на тока за бита, макар че тази последователност не е задължителна. Това отбелязва енергийният експерт Калоян Стайков. По думите му, управляващото мнозинство действа в условията на дефицит на време заради поетите ангажименти по Плана за възстановяване и така либерализацията не се прави в синхрон с други необходими промени в регулацията на производството и пазара на енергия.
"Нормално е да се търси някакъв деликатен вариант и естествено, възможно най-малко болезнен за тази стъпка. Лошото е, че тя се отлага възможно най-дължо и в момента се предлагат, да кажем, непълни текстове, недобре аргументирани и съответно с доста оптимистични срокове за изпълнението им", коментира Стайков.
По думите му, в предложените текстове има сериозни рискове както за търговците, така и за крайните снабдители:
"Просто защото те трябва да купуват едновременно по свободни, пазарни цени, но трябва да продават на клиентите си в следващите 2 години по регулирани цени. И естествено, там като се получи разлика, трябва да има някакъв механизъм, който да подпомага компаниите. Разбира се, това подпомагане трябва да е в две посоки: ако разликата е положителна, компаниите трябва да бъдат подпомогнати финансово. Ако разликата е отрицателна, съответно компаниите не би трябвало да правят свръхпечалби и трябва да върнат надвзетите, условно казано, приходи примерно във Фонд сигурност на електроенергийната система. Проблемът е, че тези механизми липсват", даде пример Калоян Стайков.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...