По думите му, актът не е случаен - минали са 23 години от Съединението, а България продължава да бъде васална на Турция. Моментът е избран много добре от българското политическо ядро, защото и Австрия се готви за анексиране на съседни държави, а в Европа има разделение, по отношение на мнението за Берлинския договор. Политиците ни се възползват от тази ситуация.
Петров направи препратката във времето какво точно означава думата "независимост", тъй като датата 22 септември 1908 година винаги е стояла в сянката на 3 март и Сан Стефанския договор и 6 септември, Деня на Съединението.
"Самата дума "независимост" в своето значение доста пари...дали искаме да бъдем независими самите ние, какво сме правили през времето на различните поколения оттогава до днес за своята независимост. Това са въпроси, които всеки българин трябва да си зададе".
Според Петров, съществуват различни становища у хората по темата. Тези становища започват от личностното "аз" и как всеки ще възприеме своята независимост в контекста на цялото и още, как ще изглежда самата държава в контекста на празничния ден.
"България винаги е била между чука и наковалнята в новата ни история и политическия ни елит се е мъчил да лавира между топлите и студени вълни, които са ни обливали непрекъснато. В днешно време като държава е много трудно да бъдеш изцяло независим, защото с всеки изминал ден общността като Свят, става все по-трудно контролируема и все по-лесно отваряща се към случващото се".
По думите на Петров, случващото се през последните години на терена на политиката, е много полярно. Поляризацията е сведена до клетката на обществото - семеството, хората, които сами са се настроили едни срещу други под различните политически знамена. "И когато липсва добра обединяваща кауза, каквато е било Съединението на България, Независимостта на държавата, които сега все по-трудно могат да се намерят, е много трудно".
Разделението на политически краски обаче е удобно на политиците, защото така се управлява по-лесно. Той призова политиците да се замислят върху факта, че българският народ е търпелив, но идва момент, когато тази пара трябва да бъде изпусната и не се знае дали този момент няма скоро да настъпи отново, подчерта Адриан Петров.
Петров покани пловдивчани на Античния театър на спектакъла на Ансамбъла за народни песни и танци "Родопа" - Смолян .
"Безспорен е фактът, че хората в Родопите са успели чрез силата на културата, на родовата памет да потиснат сълзите си и болката, че са останали след Съединението извън пределите на България, да създадат уникалния фолклор, който ние сме длъжни да пренесем през вековете. В тази магия на планината любовта е водещото и това е пренесено чрез фолклора".
Интервю - звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..