Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросът е не дали ще се приеме, а дали ще се изпълни бюджетът

Михаил Кръстев
Снимка: БГНЕС

Въпросът е не дали ще се приеме финансовата рамка на бюджета 2024 в пленарна зала, а дали ще се изпълни. Това коментира икономическият анализатор Михаил Кръстев и добави, че очаква да има проблеми по събираемостта на приходната част. 

По думите му това от своя страна ще доведе до търсене на начини за набавяне на средства - или чрез повишаване на данъчната тежест, или чрез поемане на нов дълг. 

Кръстев подкрепи тезата си с пример за настоящия бюджет, чиято приходна част не се изпълнява по начина, по който е заложена. От където идват и проблемите с осигуряване на средства за разходната част.

„През 2024 г. се залагат още по-високи стойности за приходи и данъци. При положение, че през 2023 г. не сме успели да постигнем планираното, основанията за оптимизъм през следващата година намаляват. 

Това означава, че няма значение каква подкрепа ще получи рамката, какви корекции ще претърпи, тъй като е важно дали параметрите при приходната част са реалистично заложени.

Според мен тя е нереалистична и можем да очакваме проблеми по събираемостта, а от там публичните финанси и финансовата стабилност на страната значително ще се разклатят.

Когато приходите не отговарят на амбициите, ти търсиш нови начини за набавяне, за да имаш буфери за плащания“, каза Михаил Кръстев.

Според него политиците сами са се вкарали в капан, че обещанията им са се превърнали в нормативни актове. Даде пример с рязкото повишение на пенсии с 10% през изминалата година, което е струвало на държавата 2 млрд. лв. и планираните за 2024 г. над 9% увеличение, т.е. още 2 млрд. 

„Това са 4 млрд. лв., които в рамките на година бюджетът на НОИ няма от къде да набави. Вноските и приходите в осигурителния институт не съответстват на това увеличение. 

Напротив, тежестта върху централния бюджет по отношение плащането на пенсиите нараства лавинообразно, тъй като базата е много повишена“, обясни Кръстев.

Добави още, че ситуацията с рязкото повишение на минималната работна заплата е аналогично. Тя беше приравнена на 50% от средната работна заплата.

„Не трябва да пренебрегваме, че минималната заплата е свързана с редица социални плащания. Тя ще продължи да расте, тъй като средната се повишава. В някои региони средната заплата ще е на нивото на минималната и това означава спиране на функционирането на определени бизнеси или релокацията им, което ще доведе до оставането на хора без работа“, коментира Кръстев.

По публикацията работи: Яница Марова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..

публикувано на 13.12.24 в 15:45

Xiaomi официално откри физически магазин в Пловдив

На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..

публикувано на 13.12.24 в 15:38

Казусът с транспорта Пловдив - с. Труд стигна до НС

Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..

публикувано на 13.12.24 в 12:24

Над 1500 са писмата до Дядо Коледа от Пловдивско

Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят.  В Пловдив и региона..

публикувано на 13.12.24 в 11:04

Отварянето на границите ще вкара повече туристи у нас

Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген.   Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...

публикувано на 13.12.24 в 10:25