Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва депутатите да редуцират част от посочените разходи при предстоящите обсъждания.

„Има малко резерви, защото простата аритметика е, че разходите са 18 милиарда повече, а 3% да се покрият с икономически растеж. Остават 12 милиарда, като от тях има различни схеми, по които се покриват онези разходи, които трябва да бъдат направени. Но нито една от тези схеми не е сигурна. Между 4 и 5 милиарда се предполага, че ще бъде приход от данъчна амнистия, а дригуте от нови данъци. Единият от тях е обявен, а другият не е обявен. Този, който е обявен, е от така наречените подземни богатства, това е така наречената минна индустрия. Това означава, че в общи линии ще се оскъпи износът, което ще доведе до намаление на заплатите в тази индустрия, които са около 120 000. Освен това, предвижда се и по-голям приход от банки“, обясни икономическият анализатор Красен Станчев в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив.  

Според него, ако народните представители трябва да изпълнят съвета на финансовия министър, ще трябва да върнат проекта на бюджет за доработване. Икономическият анализатор подчерта, че ръст на заплатите се осъществява естествено през последните 10 години, което се налага от характеристиките на пазара на труда.

„А това, което прави бюджетът е да увеличава автоматично заплатите на държавните служители и на държавния сектор. Но когато това не е обвързано с качество, тогава няма покачване на производителността на труда“, категоричен е още Красен Станчев, който подчерта, че всеки един такъв разход се финансира от данъкоплатците.  

Той смята, че ако се приеме проекта за бюджет в този му вид, ще се наложи неговата актуализация в средата на годината, а това ще доведе до по-висока инфлация, тъй като ще се увеличават заплатите в държавния сектор, без да има увеличение на производителността на труда.

Красен Станчев подчерта, че за първи път БНБ се произнася за проект на бюджет, което означава, че финансовата институция усеща голям риск, но го казва на дипломатичен език.

Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04