В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва депутатите да редуцират част от посочените разходи при предстоящите обсъждания.
„Има малко резерви, защото простата аритметика е, че разходите са 18 милиарда повече, а 3% да се покрият с икономически растеж. Остават 12 милиарда, като от тях има различни схеми, по които се покриват онези разходи, които трябва да бъдат направени. Но нито една от тези схеми не е сигурна. Между 4 и 5 милиарда се предполага, че ще бъде приход от данъчна амнистия, а дригуте от нови данъци. Единият от тях е обявен, а другият не е обявен. Този, който е обявен, е от така наречените подземни богатства, това е така наречената минна индустрия. Това означава, че в общи линии ще се оскъпи износът, което ще доведе до намаление на заплатите в тази индустрия, които са около 120 000. Освен това, предвижда се и по-голям приход от банки“, обясни икономическият анализатор Красен Станчев в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив.
Според него, ако народните представители трябва да изпълнят съвета на финансовия министър, ще трябва да върнат проекта на бюджет за доработване. Икономическият анализатор подчерта, че ръст на заплатите се осъществява естествено през последните 10 години, което се налага от характеристиките на пазара на труда.
„А това, което прави бюджетът е да увеличава автоматично заплатите на държавните служители и на държавния сектор. Но когато това не е обвързано с качество, тогава няма покачване на производителността на труда“, категоричен е още Красен Станчев, който подчерта, че всеки един такъв разход се финансира от данъкоплатците.
Той смята, че ако се приеме проекта за бюджет в този му вид, ще се наложи неговата актуализация в средата на годината, а това ще доведе до по-висока инфлация, тъй като ще се увеличават заплатите в държавния сектор, без да има увеличение на производителността на труда.
Красен Станчев подчерта, че за първи път БНБ се произнася за проект на бюджет, което означава, че финансовата институция усеща голям риск, но го казва на дипломатичен език.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..