Учениците от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Смолян, посетиха горския разсадник в село Бърчево. Лесовъдите от Южноцентрално държавно предприятие, разказаха на децата как се засаждат дърветата и как си взаимодействат растенията и животните. Инициативата е част от проекта „Залесявайки, променяме света!“
Горският педагог Силвия Игнатова, привлече вниманието на децата към темата за опазване на околната среда с няколко игри и беседа за гората. Хванати за ръце, те предаваха един на друг горския дух, слушайки разказа за различните дървета, откъде се вземат семенцата за разсад, как се слагат в почвата и какво правят горските работници?
„Всичките тези гори са в това състояние, благодарение на нас горските, защото ние полагаме грижи за тях – да ги отгледаме, да ги стопанисваме правилно, за да може тези гори да пречистват въздуха и да създават уют“, разказа на децата Силвия Игнатова.
В играта за пещерата, второкласниците научиха повече за прилепите, които се ориентират с помощта на ехолокация. Играта на гатанки насочи вниманието им към птиците, след това те бяха разделени на отбори и търсеха различни видове растения. „Познай картинката“, провокира любопиството им и те задаваха различни въпроси свързани с дърветата, животните и техните местообитания. Лесоинженерът Емил Комитов каза : „Идеята да се запознаят децата с нашата дейност, като лесовъди е, защото те не са обременени, най-добре възприемат идеите. Както тези млади фиданки са бъдещето за българската гора, така и тези деца са бъдещето на нашия народ“
За осемгодишните Мартин, Мануела и Орфей засаждането на дръвчетата е важен процес, а наученото в разсадника много интересно.
„Едно дръвче се засажда като посадиш едно семенце и после то ще израсне, и трябва да мине много време, за да стане като тези големите в гората“, обяснява Мартин.
„Засаждат ги и за няколко години те порастват по-малки, но като ги гледаш повече стават по-големи, като тези в гората“, казва и Мануела.
На въпроса, дали му е интересно всичко, което научава в разсадника, Орфей отговори : „Да, много“.
Г-жа Снежана Ружинова, класен ръководител, на децата сподели : „Много от нещата, които днес чуха, те не са учили още в училище. И това, което виждат сега е много интересно, защото е ново. Надявам се, да им предадем обичта към природата и най-вече да ги научим да я пазят“.
Кампанията се осъществява по проект „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване, на територията на Южноцентрално държавнo предприятие“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..