Учениците от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Смолян, посетиха горския разсадник в село Бърчево. Лесовъдите от Южноцентрално държавно предприятие, разказаха на децата как се засаждат дърветата и как си взаимодействат растенията и животните. Инициативата е част от проекта „Залесявайки, променяме света!“
Горският педагог Силвия Игнатова, привлече вниманието на децата към темата за опазване на околната среда с няколко игри и беседа за гората. Хванати за ръце, те предаваха един на друг горския дух, слушайки разказа за различните дървета, откъде се вземат семенцата за разсад, как се слагат в почвата и какво правят горските работници?
„Всичките тези гори са в това състояние, благодарение на нас горските, защото ние полагаме грижи за тях – да ги отгледаме, да ги стопанисваме правилно, за да може тези гори да пречистват въздуха и да създават уют“, разказа на децата Силвия Игнатова.
В играта за пещерата, второкласниците научиха повече за прилепите, които се ориентират с помощта на ехолокация. Играта на гатанки насочи вниманието им към птиците, след това те бяха разделени на отбори и търсеха различни видове растения. „Познай картинката“, провокира любопиството им и те задаваха различни въпроси свързани с дърветата, животните и техните местообитания. Лесоинженерът Емил Комитов каза : „Идеята да се запознаят децата с нашата дейност, като лесовъди е, защото те не са обременени, най-добре възприемат идеите. Както тези млади фиданки са бъдещето за българската гора, така и тези деца са бъдещето на нашия народ“
За осемгодишните Мартин, Мануела и Орфей засаждането на дръвчетата е важен процес, а наученото в разсадника много интересно.
„Едно дръвче се засажда като посадиш едно семенце и после то ще израсне, и трябва да мине много време, за да стане като тези големите в гората“, обяснява Мартин.
„Засаждат ги и за няколко години те порастват по-малки, но като ги гледаш повече стават по-големи, като тези в гората“, казва и Мануела.
На въпроса, дали му е интересно всичко, което научава в разсадника, Орфей отговори : „Да, много“.
Г-жа Снежана Ружинова, класен ръководител, на децата сподели : „Много от нещата, които днес чуха, те не са учили още в училище. И това, което виждат сега е много интересно, защото е ново. Надявам се, да им предадем обичта към природата и най-вече да ги научим да я пазят“.
Кампанията се осъществява по проект „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване, на територията на Южноцентрално държавнo предприятие“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз.
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..