Всеки държавен бюджет е съпроводен с много неизвестни и не малко договорки. Очакванията винаги са свързани с повече пари. Потвърдиха го и синдикатите. КНСБ настоява в бюджета за следващата година да бъдат заложени 700 милиона лева повече за увеличение на работни заплати. В същото време част от работодателите не дадоха зелена светлина за финансовата рамка на държавата. Какви са рисковете?
„Онова, което може да направи един бюджет, е да вдигне заплатите на тези, на които се плаща от бюджета, а не на тези, на които вие плащате. Има голямо неравноправие в цялата тази работа“, каза по повод исканията на синдикалистите икономическият анализатор Красен Станчев.
Той подчерта, че е предвидено увеличение на заплатите на държавните служители в проекта на бюджет за 2024 г.
„Това защо е? Защото са по-малко или защото са повече? Второ, тези пари някой ги плаща. Има 1 милион души, които не се влияят от тази политика, това са хората, които работят за себе си. Те не се влияят и от политиката на минималните заплати. Техните доходи растат най-бавно за последните десет години. За десет години, тези 1 милион души, имат увеличение на доходите между 8 и 10%. Увеличението на заплатите на държавните служители, за последните десет години, е 300%“, посочи Красен Станчев.
Икономистът подчерта, не е ясно и защо пенсиите трябва да нарастват с 11-12%, след като инфлацията ще е по-малка. Няма яснота и по каква причина ще се увеличават дълговете.
Финансовата рамка на бюджет-2024 г. показва една философия – „харчите повече, значи доходите се увеличават“.
„Но това не е така, защото всяко едно харчене през бюджета, се финансира от някой друг. Вие можете да заложите всякакви неща там, но някой друг плаща. Най-фрапиращият пример е автоматичното увеличение на минимална работна заплати и пенсии“, обясни още икономическият анализатор.
Той смята, че цялото разглеждане на бюджета от синдикати и работодателски организации прилича все повече на маскарад.
„Тоест – на създаване на илюции и легитимиране на странни идеи на финансовия министър. Той се държи негативно, но е много лесно да си негативен, когато някой друг плаща сметката. Затова не може да очаквате друго от работодателските организации“, каза още Красен Станчев.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..