Няма изгледи за консенсус, и това ще е така, докато параметрите на бюджета са такива. Ако някои от тях се променят, може да се променят и позициите на някои от социалните партньори - смята Ивелин Желязков, директор „Тристранно сътрудничество” в Асоциация на индустриалния капитал в България.
Според работодателската страна, основният плюс на законопроекта е, че запазва съществуващият данъчен модел и в общи линии данъчните ставки. Също доброе, че се преодолява частично една несправедливост за работодателите – отпадането на изискването те да поемат първите три дни от болничните на своите служители. Сега предложението е те да се свият до два дни. Това е минимален напредък, но все пак е приветстван от работодателите - коментира представителят на едрия бизнес.
По думите му обаче, бюджетът е така направен, че разходите ще бъдат похарчени, но заложените приходи са несигурни. Основните ни търговски партньори, като Германия, Австрия, Дания, Испания и Нидерландия и други, имат затруднения в икономиките си, някои от тях изпадат и в рецесия. Българската икономика има ръст, но той е малък и намалява. Това е тенденцията, а същевременно се планира да се съберат повече приходи. Това е нереалистично. Прогнозите на ЕК са за по-малък растеж от обявения от финансовото министерство.
Няма никакви гаранции за постигането на приходите в хазната. Инвестиционната програма също може да не се случи. Изведнъж бяха изтрити 2.4 милиарда лева приходи от транзита на газ. Изобщо, на парите за проекти и инвестиции сякаш се гледа като на някакъв „буфер“ – тоест, ако не с справим с нещо друго, ще вземем от тях.
Дългът в момента е 36.6 милиарда, а се предвижда в годините да нарасне с още поне 30. Това не е толкова страшно, но само ако си изпълним досегашните задължения и икономиката върви нагоре. Докато наблюдаваме обратното, с погрешен оптимизъм. Точно 4 пъти ще скочат плащшанията по лихвите към дълга.
Всичко това залага риск пред една от основните ни национални цели – приемането на България в еврозоната.
Бюджетът в крайна сметка ще мине ва парламента, по-скоро да, но не в сегашния му вид.
Компромиси за него ще бъдат постиганти, това е сигурно, въпросът е в какви мащаби. Социалните партньори, имайки различни интереси, ще ги отстояват по своя си начин.
Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес" Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...
Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..
Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..
Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..
След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..