Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата ни излизат от училище без историческа памет

Учебните програми трябва да се преработят и да изпълнят изискването на закона

България има огромен проблем с образованието, пише конституционният съдия проф. Атанас Семов в свое отворено писмо до просветния министър. Учебниците са подложени на Баташко клане, в нито една програма не се споменават думите „Родина“ и „Отечество“, отбелязва университетският преподавател и пита какви мерки се предприемат за спиране на обезбългаряването на родното училище. 

В програма „Ден след ден“ с проф. Атанас Семов говорим за необходимостта от натиск и принуда за връщане на българската историческа памет в българското училище.

Проф. Семов каза, че очаква от министъра на образованието и науката да бъдат оповестeни мерки за патриотичното обучение. "Има правен път, всеки министерски акт, подлежи на контрол от Административния съд", каза университетският преподавател. 

"Въпрос на воля и компетентност е от действащия министър на образованието да бъде прекратено нарушаването на закона", допълни проф. Атанас Семов. Той смята, че образователните програми са пагубно лоши, защото те не формират национално самосъзнание и устойчива национална историческа памет. 

"Тези учебни програми днес са обемни, но не се подчертава ключово важното за ученика, от училището излизат деца, които нямат памет за историята ни", заяви проф. Семов. Той допълни факти от неговата практика: "Втори курс, студенти в СУ не знаят кой с кого, е воювал във Втората световна война, също така завършващите в 12 клас не знаят основните факти, личности и послания от българското историческо минало. За Бенковски в български учебник има седем реда, в които се казва, че е създал чета, с която е обикалял страната. Гоце Делчев е представен като трафикант на оръжие в учебник по история, в средното училище. По отношение на Апостола се казва - в учебник за 4 клас, че той е организирал съпротива срещу законната турска власт, и е бил заловен и наказан със смъртно наказание."

По думите му в учебните програми, и конкретно в предмета "Родинознание" не се преподава за родината, а там се изучава природата, и как да се спазват правилата за движение по пътищата. 

"Не става дума историческата памет да формира омраза, а национална мъдрост, "ти да не бъдещ такъв, като тези, от които си страдал", подчерта в анализа си проф. Атанас Семов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56