България има огромен проблем с образованието, пише конституционният съдия проф. Атанас Семов в свое отворено писмо до просветния министър. Учебниците са подложени на Баташко клане, в нито една програма не се споменават думите „Родина“ и „Отечество“, отбелязва университетският преподавател и пита какви мерки се предприемат за спиране на обезбългаряването на родното училище.
В програма „Ден след ден“ с проф. Атанас Семов говорим за необходимостта от натиск и принуда за връщане на българската историческа памет в българското училище.
Проф. Семов каза, че очаква от министъра на образованието и науката да бъдат оповестeни мерки за патриотичното обучение. "Има правен път, всеки министерски акт, подлежи на контрол от Административния съд", каза университетският преподавател.
"Въпрос на воля и компетентност е от действащия министър на образованието да бъде прекратено нарушаването на закона", допълни проф. Атанас Семов. Той смята, че образователните програми са пагубно лоши, защото те не формират национално самосъзнание и устойчива национална историческа памет.
"Тези учебни програми днес са обемни, но не се подчертава ключово важното за ученика, от училището излизат деца, които нямат памет за историята ни", заяви проф. Семов. Той допълни факти от неговата практика: "Втори курс, студенти в СУ не знаят кой с кого, е воювал във Втората световна война, също така завършващите в 12 клас не знаят основните факти, личности и послания от българското историческо минало. За Бенковски в български учебник има седем реда, в които се казва, че е създал чета, с която е обикалял страната. Гоце Делчев е представен като трафикант на оръжие в учебник по история, в средното училище. По отношение на Апостола се казва - в учебник за 4 клас, че той е организирал съпротива срещу законната турска власт, и е бил заловен и наказан със смъртно наказание."
По думите му в учебните програми, и конкретно в предмета "Родинознание" не се преподава за родината, а там се изучава природата, и как да се спазват правилата за движение по пътищата.
"Не става дума историческата памет да формира омраза, а национална мъдрост, "ти да не бъдещ такъв, като тези, от които си страдал", подчерта в анализа си проф. Атанас Семов.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..