Според нея най-засегнати от процеса на обезлюдяване ще са Централна старопланинска област, Краището с приграничните северозападни и западни райони, Средногорието.
„Населението все повече ще застарява, т.е. темповете на намаление ще бъдат още по-високи“, отбеляза Илиева.
Като ефективна мярка за обръщане на негативната тенденция проф. Илиева посочва осигуряване на повече финансиране за бездетните семейства. Освен това инвитро процедурите да бъдат държавна, а не общинска политика. За борба с демографската криза трябва да се гледа и за връщане на емигрантите в страната, както и промяна на ценностната система на населението.
„Действително един от основните фактори за повишаване на раждаемостта е икономическата и финансова стабилност. Не трябва да пренебрегваме, че раждаемостта е свързана с промяната на ценностните нагласи на семейството.
Тези проблеми, които се наблюдават в България са идентични с развитите държави. Може да сме най-бедната държава в ЕС, но принадлежим към ЕС и се причисляваме към част развитите държави“, обясни проф. Илиева и добави, че мерките на Виктор Орбан за повишаване на раждаемостта са дали краткосрочен ефект, но не се наблюдава трайна тенденция.
Подчерта още, че политиците не обръщат внимание на тези изследванията и не се добиват до тях с цел предприемане на ефективни мерки.
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..