Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Населението на България пада под 5 млн. души до 2040 г.

Снимка: БГНЕС

Населението на страната ни пада под 5 милиона души до 2040 г., което е с 50 години по-рано спрямо прогнозите на НСИ. Приблизително една пета от населените места у нас пък ще се обезлюдят.  Това сочат прогнозите на проф. Надежда Илиева, ръководител Секция “Икономическа и социална география” към БАН.

Според нея най-засегнати от процеса на обезлюдяване ще са Централна старопланинска област, Краището с приграничните северозападни и западни райони, Средногорието.

„Населението все повече ще застарява, т.е. темповете на намаление ще бъдат още по-високи“, отбеляза Илиева.

Като ефективна мярка за обръщане на негативната тенденция проф. Илиева посочва осигуряване на повече финансиране за бездетните семейства. Освен това инвитро процедурите да бъдат държавна, а не общинска политика. За борба с демографската криза трябва да се гледа и за връщане на емигрантите в страната, както и промяна на ценностната система на населението.

„Действително един от основните фактори за повишаване на раждаемостта е икономическата и финансова стабилност. Не трябва да пренебрегваме, че раждаемостта е свързана с промяната на ценностните нагласи на семейството.

Тези проблеми, които се наблюдават в България са идентични с развитите държави. Може да сме най-бедната държава в ЕС, но принадлежим към ЕС и се причисляваме към част развитите държави“, обясни проф. Илиева и добави, че мерките на Виктор Орбан за повишаване на раждаемостта са дали краткосрочен ефект, но не се наблюдава трайна тенденция.

Подчерта още, че политиците не обръщат внимание на тези изследванията и не се добиват до тях с цел предприемане на ефективни мерки. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28