"Това, което хората не виждат под повърхността на фактите, е кой консумира реално властта. Видяхме как едно коалиционно управление сега изцяло е зависимо от подкрепата на ДПС и без него това управление отдавна нямаше да съществува и щяхме да бъдем изправени пред нов избор". Това заяви политологът от УНСС д-р Александър Димитров.
По думите му, през последните 30 години ДПС се намират непрекъснато на "възела" на властта и понеже нямат голям уклон към това да говорят идеологически, а да се интересуват от стабилността на властта, в която участват, те нямат проблем с това да подкрепят всяко едно управление.
"Виждаме, че въпреки сътресенията в управлението и огромното напрежение между двете политически сили, с нарастващото влияние на ДПС, за да съществува тази коалиция, все още управлението крета някакси".
Д-р Димитров подчерта, че ДПС се явяват спойка в тази коалиция и както винаги, те са асиметричен консуматор на власт. "Те придобиват повече властови позиции, отколкото тяхното реално присъствие в Парламента реално би им позволило. В това те са забележително добри".
Фигурата на Делян Пеевски в политическия живот на България е уникална от гледна точка на това, че непрекъснато се трасформира - от самото му споменаване, което през 2013 г. отприщи вълна, която свали цяло правителство, сега - 10 години по-късно, се превръща в основен политически персонаж, който се появява дори повече от Бойко Борисов като медийно присъствие и това е забележително изместване на фокуса.Той не отговаря на класическите лидерски профили, но в редицдите на ДПС е достатъччно централна фигура. Чрез тяхната легитимация той получава увереност. Но не блести с качествата да кажем "...това е българският държавник".
"Неговата фигура се приема безкритично, сякаш това е напълно нова фигура, която преди не е съществувала в политиката и това е изненадващо".
Според д-р Димитров, българският избирател сякаш няма политическа памет.
"В публичната власт сега са всякакви бивши кадри на БСП, на служебни правителства, бивши кадри на ГЕРБ. Това не са нови политически лица, а властови политически функционери отгоре дододлу".
Напрежението в управлението в момента напомня, че приближава времето на ротацията. След три месеца ще се реализира сега обсъжданият бюджет. В управлението на столицата няма никаква динамика, но извън публичното говорене се води голям диалог между политическите сили, които явно не стигат до разбирателство.
По думите на Димитров, в страната не се говори за управление с реална програма, а за управление от ротация до ротация. "Именно в такива къси периоди с внезапно напрежение фигури като Пеевски излизат на преден план и служат за медиатори между основните политически сили в Парламента".
При обсъждането на бюджета няма доволни страни от различните социални партньори, които участват в обсъждането, има дефицити на аргументи и обяснения защо нещо се прави. Усещането е, че бюджетът се прави на парче и е скърпван, заяви още д-р Александър Димитров..
Цялото интервю - звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..