Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местенето и рушенето на паметници изтрива паметта

По темата за съдбата на паметника "Альоша" добавяме още една гледна точка - тази на архитект Костадин Палазов, общински съветник от БСП.

Пред Радио Пловдив той обяви, че паметниците не трябва да се местят, разрушават и преиначават.

Този паметник е там, където трябва да бъде, и трябва да си остане на същото място, смята Палазов. 

Темата е доста често "възпалявана" от определени парити и личности, които имат съвсем конюнктурни цели. Това трябва да спре, категоричен е Палазов.

Трябва да пазим паметта, не да рушим

По - важното е не къде е паметникът и защо е там, по - важното е да запазим нашата памет, подчерта архитектът. И припомни че за паметника "Альоша" има и авторски права.

Той е изграден от архитектите Борис Марков, Петър Цветков, Николай Марангозов и скулптори с ръководител Васил Радославов. 

Така че, всяко едно такова посегателство накърнява образа на т. нар. демократични сили, които напоследък действат съвсем недемократично, коментира общинският съветник от БСП.

Паметникът "Альоша" е изграден в чест на милионите загинали в месомелачката на Втората световна война и той е там, за да напомня да не се повтарят тези събития, подчерта архитектът.

Той е категоричен, че не бива да се руши, а трябва да се изгражда.

Що се отнася до сравнението с паметника на Левски, който се намира долу на алеята на Бунарджика, на много по - ниско място от този на Альоша, архитект Палазов отговори, че всеки паментик е издигнат съгласно времето и обстоятелствата.

Има още по - висок хълм от Бунарджика и той се казва Младежки хълм. Нека тези, които искат да бутат Альоша, да инициират там изграждането на паметник на Левски или на Христос, или на когото решат и да убедят пловдивчани, че там трабвя да има паметник, призова общинският скъветник от БСП.

Палазов припомни, че паметникът "Альоша" е изграден с решение на експертен съвет и с одобрението на цялата пловдивска общественост тогава.

Архитектът смята, че може да се направи референдум за съдбата на паметника "Альоша", както предлага бившият пловдивски кмет Славчо Атанасов. Резултатът от референдума обаче е предизвестен, категоричен е Палазов. 

Всяко едно разместване на паметник разрушава паметта. В момента сме подложени на такава медийна атака за изтриване на паметта, каквато не е имало и по Гьобелсово време, подчерта архитект Костадин Палазов.

Интервюто на Антония Попова с общинския съветник от БСП архитект Костадин Палазов е в звуковия файл.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50