Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват паметна плоча на Елизабет Вартанян в Пловдив

Тази неделя в двора на Арменското училище в Старинен Пловдив, ще бъде открита паметна плоча на уважаваната учителка по арменски език и почетен гражданин на Пловдив Елизабет Вартанян. Инициативата е на Арменската общност в Пловдив, като знак на признателност към приноса на учителката за съхраняване на културата на арменския народ. Интересен факт е, че Елизабет Вартанян е работила и като журналист в Радио Пловдив. 

Паметникът е и признателност за приноса на преподавателката за възстановяване на арменското училище през 1990 година, тъй като тя е част от инициативния комитет, който се е борил 14 години арменската диаспора в Пловдив да си го върне. Това разказа съпругът на учителката Меружан Вартанян, който се запознал с нея в Ереван, докато Елизабет била студентка там.

Младото момиче постъпило в Арменския държавен университет и завършило арменска филология и журналистика. След това със съпруга си се връща в България, където работи в Работническо дело и Радио Пловдив. А впоследствие я назначават за учител по арменски в Арменското училище под тепетата. След закриването му по заповед на тогавашния министър на културата Людмила Живкова, за да бъде създадена там Художествена гимназия, Елизабет Вартанян се мести в емблематичната пловдивска гимназия „Лиляна Димитрова“ (сега СУ „Св. Патриарх Евтимий“). Но участието й в инициативния комитет за възстановяване на училището се оказва опасна задача.

"Къде ли не ходиме - до Държавния съвет, до Министерство на просветата, но нищо не се получи. Имахме инициативен комитет от 12 души, от които двама пострадаха, докато се занимавахме с тази дейност. През 1977 година ни прибраха от Държавна сигурност със заплаха да ни интернират, да ни арестуват и двама души бяха уволнени от работа. Бяхме принудени да подпишем протокол, че повече няма да се занимаваме с възстановяването на арменското училище", припомни си Меружан Вартанян. 

След възстановяването на арменското училище, което е преименувано на дарителите Виктория и Крикор Тютюнджиян, като един от радетелите за това, тя се връща като преподавател по арменски език в него и работи повече от 45 години там. Два пъти е била избирана за общински съветник от СДС и поема ръководството на арменското дружество "Ереван". 

През 2012 година Елизабет Вартанян е определена за Учител №1 по арменски език в света от Министерството на диаспората в Република Армения.

"Тя спечели един проект и беше поканена от министъра на диаспората в Армения да участва на този форум. Тогава тя беше призната като най-добър учител в цялата диаспора по майчин език. Същата година бе предложена от тогавашния кмет на Пловдив Иван Тотев за почетен гражданин на Пловдив и беше наградена от министъра на културата Стефан Данаилов, тъй като нейната обществена дейност беше винаги в сферата на културата - и на арменската, и на българската", разказа съпругът ѝ. 

Заради многото си успехи в областта на образованието, културата и благотворителността, арменската общност решила да увековечи делото на Елизабет Вартанян с паметна плоча, за да си я спомнят идните поколения. Като учител по арменски език всеки неин час започва с молитва на арменски и дори българските ученици, които са учели в арменското училище, са се молели на арменски, каза Меружан Вартанян. И през сълзи сподели:

Тя най-много искаше децата да учат арменски и да не забравят езика и своята родина. Защото по време на социализма все пак имаше асимилация и всички нейни мечти се осъществиха като учител по арменски, като председетал на културно-просветанат организация "Ереван". 

Днес паметната плоча ще бъде монтирана на стената на арменското училище, а преди да бъде открита, ще бъде осветена. Откриването ѝ е в деня, когато се навършват 2 години от смъртта на уважаваната преподавателка, общественик и политически деец, след литургията в Арменската църква „Сурп Кеворк“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50