Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В обществото ни днес няма енергия за нови партии

Татяна Буруджиева
Снимка: Стопкадър, bTV

Утрото на 1 февруари с продължението по темата: възможно ли е помирението днес, или конфронтацията и разделението ще продължат? 

Политологът Татяна Буруджиева е наш събеседник по темата за нападките между президентство и управляващи. Доц. Буруджиева отбеляза, че няма оптимизъм по този въпрос, защото престрелките започнаха още от първия мандат. 

"Различното днес е, че битката не е между Радев и правителство, а между президента и представители на НС", смята политологът. Тя уточни, че точно там избухна силата на конфликта, защото партиите са убедени, че президентът се намесва в политическия процес.

"От двете страни има абсолютно негативно отношение, категорично много ниска оценка, така че нямам оптимизъм да приключат конфликтните ситуации между Радев и политическите партии", каза доц. Буруджиева.

Пеевски и президентството: Тук можем да изключваме хипотези, като Пеевски е бъдещ лидер на ДПС и не можем да подозираме, че атаката му срещу Радев е от страх да се появи нов политически субект. ДПС са единствени, които нямат притеснения от появата на нова партия. При тях единствен проблем е да си запазят мястото на балансьор в политиката у нас. 

Движението "Трети март": Това е по-скоро патент, за да се запази име. Името е запазено от приближени до Румен Радев. В обществото ни няма енергия за нови политически субекти. Това не значи, че те няма да се създават, но не може да имат магически силен тласък като поява. Трябва много труд, за да се създаде и развие партия. Примерът с партия "Възраждане" сочи, че те работят през последните 7-8 години. Отдръпването на хората от партиите е много силно. Евроизборите не са добър вариант за поява на нова партия.

Интервюто може да чуете от звуковия файл по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39