По думите му, изглежда съвсем нормално сега ГЕРБ да проявят властови рефлекс. Сигналите трябва да се коментират в тяхната цялост и логика като предоговаряне на формата при друго съотношение на силите и друг политически фактор в лицето на ГЕРБ.
"Политиците казват, че не е важно кой ще бъде министър, а каква политика ще води. Политики обаче няма, няма ясна стратегия, освен това, че на високото политическо ниво се наблюдава доминация на евроатлантическата ориентация. В обществото обаче нещата не са така, защото то е много полярно".
Желев изрази обаче несъгласие с възможността факта Денков да бъде външен министър.
"Има си хора, които са подготвени в определена образ. Денков беше добър образователен министър, а и освен това те вече се бяха разбрали".
Вероятно е обаче ГЕРБ да предложи за външен министър Даниел Митов или някой друг, защото в партията има достатъчно хора.
"Това обаче не е най-важното. Ако някой се запъне до безкрай, може и да счупи Коалицията, но политиците не правят това.
ГЕРБ и ДПС в момента могат да вземат почти всичко в страната като властова позиция. Дали обаче това ще ги направи щастливи, е под въпрос. Преяждането с власт и пари не води до щастие. Свръхконцентрацията с власт в една точка води до негативни реакции и в крайна сметка - до наказателен вот, когато и да бъде той".
Желев припомни още, че Сглобката между първите две политически сили бе съставена като партньори с относително равна тежест в обществото.
"Ако се промени съотношението, както показват проучванията - 2 към 1 в полза на ГЕРБ, това дебалансиране ще направи конструкцията много по нестабилна. ГЕРБ е възможно да поискат всички министри срещу вицепремиер за ПП-ДБ или ГЕРБ ще поиска да излъчи Правителство и ПП-ДБ да го подкрепят. Тогава това вече няма да бъде Коалиция, а доминация на един от субектите".
Той бе категоричен, че Борисов винаги е искал да има споделена отговорност и бушони, които да гърмят. И ГЕРБ и ДПС ще се опитат обаче да балансират ситуацията по някакъв начин.
Интервю - звуковия файл:
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..