Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вредите от прекомерната увереност, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 10

| обновено на 12.02.24 в 15:16

Епизод 10 е втора част от срещата с анализатора на данни Весислав Илиев. Започваме епизода с ретроспекция към финансовата криза 2007/2008, която е пример за склонността на хората да се предоверяваме на знанията си и на моделите, които сме изградили за света на финансите. Весислав напомня, че тази когнитивна заблуда се проявява в хора с различни нива на финансова грамотност и може да бъде срещната в както решенията на хора със съвсем базови знания по финанси, така и в съветите и стратегиите на професионални финансисти.

Как да внимаваме за твърде самоуверени консултанти и политици? Някои от техните вреди не са резултат само от корупция и невежество, а са съвсем неумишлен резултат от прекомерна вяра в собствената гледна точка. Хората с мироглед, ориентиран към растежа - ако може да ги отличим от останалите - са по-малко склонни да се предоверяват на личната си преценка. Те търсят различно мнение, което не задължително съвпада с тяхното собствено. Това не е така за прекомерно уверените решения и съвети - там обикновено се надценяват мненията, които съвпадат със собственото, докато се игнорират различните.

Икономиката е твърде сложна мрежа от човешки отношения, за да вярваме, че имаме математически модел, който описва и предвижда точно ефектите, които настъпват след дадено човешко решение. Още повече това важи, когато става въпрос за решенията на милиони хора на даден пазар. Резултатите са повече спонтанни, а и често продукт на случайност и несигурност, отколкото инженерни и подлежащи на математическо решение. Големите масиви данни по-скоро потвърждават тази парадигма, което може би изненадва всички, които очакват повечето данни и изчислителна мощ да правят сигурно какъв ефект следва от дадено решение.

Весислав съветва в работата с данни да търсим в добавка и качествена информация. Казано на практичен език, решения на база на информация само на хартия, крият много голяма опасности да се окажат губещи. Трябва да опитваме да култивираме тази скептичност у себе си, да търсим още качествена информация, да чуваме различното мнение. Но също така трябва да внимаваме хората, от които взимаме съвети, да не са прекомерно уверени.

Ако сте пропуснали първа част от разговора с Весислав Илиев, може да я чуете в Епизод 9.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

публикувано на 26.11.24 в 11:03

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12