На прага на втората годишнина от началото на войната в Украйна отиваме до бившата сграда на Белодробна болница в Пловдив. Сградата, която се превърна във втори дом за бежанците и само за няколко месеца бе преобразена. Вътре е топло, мирише на вкусно приготвена храна, а по коридора гордо се разхожда всеобщият домашен любимец – котка.
„Имаме всичко, за да живеем нормално. Сега можеш да разбереш, че на човек му трябва малко", каза 75-годишната Елена.
Спокойствие, примесено с тъга и малко самота цари сред украинските бежанци. 63-годишната Мария пристига в България още в началото на войната. Но мислите й са в Украйна, там живее синът й
"Миналата година лятото отидох до Украйна, но се върнах, защото синът ми каза, че ще му е по-спокойно, ако съм в България. И тази година искам поне за месец-два да отида, да видя семейството си", каза Мария.
Украинските деца посещават училище и вече владеят добре български. Плаши ги онлайн обучението, защото преди да започне войната в Украйна децата са преминали на онлайн обучение.
Във втори дом разполагат и с библиотека. Книгите по рафтовете са най-разнообаразни – тук могат да бъдат намерени както български, така и украински заглавия. Библиотекарката Ирина разказва: "Пълно е с хора всеки ден. Имаме и съвременни книги от 2022 и 2023 г."
Наталия Елис обясни, че са регистрирали социално предприятие, което предстои да заработи през април. "Идеята е в него да работят жени-бежанки, които няма възможност да работят на пълен работен ден, защото трява да се грижат за малки деца. Така ще им дадем възможност да работят по 2-3 часа", каза Наталия Елис.
В Пловдив живеят около 10 000 украински бежанци.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..