Националното представителство на студентските съвети направи анкетно проучване за нагласите на студентите за безплатно обучение в държавна поръчка. Попълнените анкети са над 11 000 от цялата страна, а резултатите са категорични - 90% от студентите смятат, че отпадането на таксите за държавната поръчка е положително. Същото смятаме и от Националното представителство на студентските съвети.
Това заяви пред Радио Пловдив Виктория Палигорова, председател на Студентския съвет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и докторант по конституционно право.
Тя уточни, че тази практика е позната и работи добре в редица държави от Европейския съюз.
У нас обаче тепърва трябва да се обсъжда как точно ще се оптускат тези пари - дали по някакви критерии, или свободно за всички сутденти.
Като посочи, че отпадането на таксите е положителна стъпка, Виктория Палигорова призова да се видят добрите практики в дружите държави, които вече работят на този принцип.
Тя не се ангажира с коментар дали трябва да има критерии като социално положение или успех на студентите. Отбеляза, че дискусията е широко отворена.
Ръководството на Пловдивския университет винаги мисли за студентите си, а една стъпка към отпадането на таксите е положителна. Това каза Палигорова по повод отрицателното становище на Съвета на ректорите за отпадането на таксите на студентите държавна поръчка.
Тя предположи, че съпротивата на ректорите се дължи на притеснението им за качеството на висшето образование, когато се набляга на количественото, каквото са таксите.
Много студенти имат възможност да си плащат държавните или платените такси, частните университети си функционират, отбеляза Виктория. Според нея отпадането на таксите би било едно облекчение за масовите студенти.
Над 200 000 студенти и докторанти в цялата страна не са никак малък брой, коментира Палигорова. Според нея тази стъпка от страна на държавата дори е закъсняла.
Интервюто на Неда Велкова с Виктория Палигорова е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..