Националното представителство на студентските съвети направи анкетно проучване за нагласите на студентите за безплатно обучение в държавна поръчка. Попълнените анкети са над 11 000 от цялата страна, а резултатите са категорични - 90% от студентите смятат, че отпадането на таксите за държавната поръчка е положително. Същото смятаме и от Националното представителство на студентските съвети.
Това заяви пред Радио Пловдив Виктория Палигорова, председател на Студентския съвет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и докторант по конституционно право.
Тя уточни, че тази практика е позната и работи добре в редица държави от Европейския съюз.
У нас обаче тепърва трябва да се обсъжда как точно ще се оптускат тези пари - дали по някакви критерии, или свободно за всички сутденти.
Като посочи, че отпадането на таксите е положителна стъпка, Виктория Палигорова призова да се видят добрите практики в дружите държави, които вече работят на този принцип.
Тя не се ангажира с коментар дали трябва да има критерии като социално положение или успех на студентите. Отбеляза, че дискусията е широко отворена.
Ръководството на Пловдивския университет винаги мисли за студентите си, а една стъпка към отпадането на таксите е положителна. Това каза Палигорова по повод отрицателното становище на Съвета на ректорите за отпадането на таксите на студентите държавна поръчка.
Тя предположи, че съпротивата на ректорите се дължи на притеснението им за качеството на висшето образование, когато се набляга на количественото, каквото са таксите.
Много студенти имат възможност да си плащат държавните или платените такси, частните университети си функционират, отбеляза Виктория. Според нея отпадането на таксите би било едно облекчение за масовите студенти.
Над 200 000 студенти и докторанти в цялата страна не са никак малък брой, коментира Палигорова. Според нея тази стъпка от страна на държавата дори е закъсняла.
Интервюто на Неда Велкова с Виктория Палигорова е в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..