Отпадането на регулираните цени на тока от 1 юли ще доведе до поскъпване на тока за бита с 20%, предупредиха експерти и синдикалисти. Същевременно, дефицитът във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" в момента е 1 милиард лева. След продължили часове остри спорове парламентът задължи финансовия министър Асен Василев да върне 1 млрд. лв. в енергетиката.
„Трагично е състоянието на енергийната система у нас. Това се дължи на няколко фактора, но основен е некомпетентно управление, тенденциозно управление“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив енергийният експерт и бивш депутат Димитър Иванов.
Той подчерта, че част от тези фактори, са още условията, свързани със зеления преход, както и тенденциозните решения по стратегически въпроси по отношение на ядрената енергетика.
„Става въпрос за тотално неразбиране, за политически страсти, без мисъл за обществото“, категоричен беше Иванов.
Той коментира и дефицита във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, който е в размер на 1 милиард лева. Експертът определи като жалки дебатите в НС и последвалото решение, с което се задължава Асен Василев да върне тези пари в системата до месец.
„Аз не мога да бъда обвинен за някакви симпатии към Асен Василев, но вчера те се опитаха да го превърнат в мъченик, виновен за всичко. А средствата, които липсват във фонд „Сигурност“, са в следствие на това, че той е непазарен фонд. Това е фонд на принципите на цялата еквилибристика в така наречената модерна енергетика - там се събират парите от въглеродните емисии, от една част от плащанията от продажбите на електрическите компании. И тези пари се разпределят по някакъв принцип. Но освен това, там се съдържат неща като например цената на комбинираното производство на топлофикациите, която е фантастична, която е 5-6 пъти по-голяма от цената на борсата. Големият дефицит е формиран от това, бюджетът, който е създаден на фонда, с някакви прогнозни стойности, в края на миналата година, е нереалистичен. Цените са с една трета и повече по-ниски от предвидените, което означава по-малко пари. А цените на въгледордните емисии, също са недобре преценени и те са паднали“, поясни Иванов.
Така се оказва, че приходната част не е изпълнена, а разходната продължава да дотира непазарните действия на регулатора.
Цялото интервю с Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..