Според директора на детското заведение Борислава Вичева идеята дошла, докато учителите в ДГ "Кремена" посещавали с децата читалищните библиотеки в район "Тракия".
"Нямахме в детската градина място, което да събере всички деца и да има атмосферата на една библиотека. Затова с нашата приятелка и писателка на детска поредица Пепа Павлова, която винаги ни идва на гости, когато издаде своя нова книга, се договорихме да направим такова пространство. Във филиала на ДГ "Кремена" отделихме апартамент с площ около 40 кв. м, който обособихме с читалня и място, където е цялата литература, а тя съдържа над 600 книги", разказа Вичева.
По думите ѝ книгите са събрани с дарения от писатели, издатели и родители. Всяко дете занесло по една книжка, за да допринесе за създаването на библиотеката. Педагозите също се включили, като донесли детски книги и помогнали за изграждането ѝ. Тя разполага и с типичните книги-игри за деца, а също и с доста енциклопедии, книжки за оцветяване, както и зона, в която да се изработват различни неща от децата по дадена тема.
Библиотеката има и пространство, оформено като театър, където могат да се драматизират приказки и самите деца да създават театър.
Целта е да се привлекат родителите, които заедно с децата си да заемат книги за вкъщи и да им ги четат в свободното време. Така малчуганите няма да загубят интерес към книгата, поясни директорът.
Всяко дете си има картон, а двама учители са в ролята на библиотекари. По този начин децата ще имат изградени навици и когато отидат в училище, ще знаят как могат да заемат книга от училищната библиотека, каза още Борислава Вичева.
Чуйте още за новата придобивка на ДГ "Кремена" в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..