След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС.
Според магистър-фармацевт Стайкова в момента паниката е на празни обороти. Тя припомни, че никой не може да отиде в аптека и сам по свое желание да си закупи ваксината срещу коклюш, трябва да има рецепта.
"Тези ваксини традиционно не се намират в аптеките, тъй като ваксината за коклюш e включена в едни поликомпонентни ваксини, които се поставят досега от личните лекари, осигуряват се от МЗ, безплатни са за тези, които подлежат на имунизация според националния имунизационен календар. Ние не сме се сблъсквали с този проблем досега. В момента ситуацията е следната: Появиха се такива ваксини. Трябва да кажа, че ваксината не е само за коклюш тя е трикомпонетна и включва още две заболявания. Появиха се такива ваксини, някакви количества при търговците на едро, това са складовете, от които аптеките се зареждат. Те са крайно недостатъчно и въпреки запитванията на аптеките не достигат до аптеките, те се отказват. Те са ограничени количества, но хората повече искат да бъдат информирани и питат дали имат и дали могат да си закупят.", обясни Стайкова и допълни, че в тези случаи колегите и пращат пациентите при епидемиолози или личните лекари за консултации.
По думите й ваксината е вносна, тя е безопасна и тези пациенти, които са посъветвани да си направят такава ваксина не би трябвало да се притесняват
"В Пловдив има няколко аптеки, които са получили от търговец на едро. Аптеките ще направим всичко възомжно да осигурим ваксина, когато при нас дойде пациент с рецепта или пък ще го насочим към аптеки, за които знаем че са получили количество ваксини", подчерта Стайкова.
Тя обясни, че в аптеките няма ПСР тестове за изледване на коклюш и не във всички лаборатории може да се изследва за болестта, а също така не може да се изследва при лекар или с тест от аптека.
Относно лекарствата има наличности на основната група антибиотици, които се използват при заболяването, припомни Стайкова и допълни, че всички се отпускат с електронна рецепта.
"Цялото съсловия - лекари, педиатри и фармацевти ще се справят със ситуацията коклюш", категорична е Стайкова.
От своя страна д-р Георги Цигаровски коментира, че до момента не е имал в практиката си заболял от коклюш. Той подчерта, че има по-голям интерес от страна на родителите на учениците. Категоричен е, че ще се навакса с имунизациите.
"Родители на деца на 6 годишна възраст на деца в 6 клас на 12 годишна възраст, започват да звънят и да и питат дали е направена ваксината и съответно кога ще бъде направена. Поради ковид и покрай някой антиваксинални настроения част от ваксините бяха забавени от родителите" смята общопрактикуващият лекар.
По думите му общопрактикуващите лекари имат готовност да направят по-рано ваксината на новородените още на 45 ден от раждането, за да може да се изпревари евентуалното заболяване със създаване на имунитет.
Той съобщи, че има запитвания от бременни жени за ваксината и се надява тя да бъде налична в аптеките.
Според него България е била винаги с доста високи нива на ваксинация, като по време на ковид епидемията обхвата е спаднал, но много от болестите имат цикличност и това е в общоевропейски план, така че в този случаи не правим изключение.
Д-р Цигаровски допълни, че ваксината срещу коклюш не предпазва на 100 процента, но заболяването при ваксинираните протича много по-леко и без тежки усложнения.
Повече може да чуете от прикачените звукови файлове.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..