След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС.
Според магистър-фармацевт Стайкова в момента паниката е на празни обороти. Тя припомни, че никой не може да отиде в аптека и сам по свое желание да си закупи ваксината срещу коклюш, трябва да има рецепта.
"Тези ваксини традиционно не се намират в аптеките, тъй като ваксината за коклюш e включена в едни поликомпонентни ваксини, които се поставят досега от личните лекари, осигуряват се от МЗ, безплатни са за тези, които подлежат на имунизация според националния имунизационен календар. Ние не сме се сблъсквали с този проблем досега. В момента ситуацията е следната: Появиха се такива ваксини. Трябва да кажа, че ваксината не е само за коклюш тя е трикомпонетна и включва още две заболявания. Появиха се такива ваксини, някакви количества при търговците на едро, това са складовете, от които аптеките се зареждат. Те са крайно недостатъчно и въпреки запитванията на аптеките не достигат до аптеките, те се отказват. Те са ограничени количества, но хората повече искат да бъдат информирани и питат дали имат и дали могат да си закупят.", обясни Стайкова и допълни, че в тези случаи колегите и пращат пациентите при епидемиолози или личните лекари за консултации.
По думите й ваксината е вносна, тя е безопасна и тези пациенти, които са посъветвани да си направят такава ваксина не би трябвало да се притесняват
"В Пловдив има няколко аптеки, които са получили от търговец на едро. Аптеките ще направим всичко възомжно да осигурим ваксина, когато при нас дойде пациент с рецепта или пък ще го насочим към аптеки, за които знаем че са получили количество ваксини", подчерта Стайкова.
Тя обясни, че в аптеките няма ПСР тестове за изледване на коклюш и не във всички лаборатории може да се изследва за болестта, а също така не може да се изследва при лекар или с тест от аптека.
Относно лекарствата има наличности на основната група антибиотици, които се използват при заболяването, припомни Стайкова и допълни, че всички се отпускат с електронна рецепта.
"Цялото съсловия - лекари, педиатри и фармацевти ще се справят със ситуацията коклюш", категорична е Стайкова.
От своя страна д-р Георги Цигаровски коментира, че до момента не е имал в практиката си заболял от коклюш. Той подчерта, че има по-голям интерес от страна на родителите на учениците. Категоричен е, че ще се навакса с имунизациите.
"Родители на деца на 6 годишна възраст на деца в 6 клас на 12 годишна възраст, започват да звънят и да и питат дали е направена ваксината и съответно кога ще бъде направена. Поради ковид и покрай някой антиваксинални настроения част от ваксините бяха забавени от родителите" смята общопрактикуващият лекар.
По думите му общопрактикуващите лекари имат готовност да направят по-рано ваксината на новородените още на 45 ден от раждането, за да може да се изпревари евентуалното заболяване със създаване на имунитет.
Той съобщи, че има запитвания от бременни жени за ваксината и се надява тя да бъде налична в аптеките.
Според него България е била винаги с доста високи нива на ваксинация, като по време на ковид епидемията обхвата е спаднал, но много от болестите имат цикличност и това е в общоевропейски план, така че в този случаи не правим изключение.
Д-р Цигаровски допълни, че ваксината срещу коклюш не предпазва на 100 процента, но заболяването при ваксинираните протича много по-леко и без тежки усложнения.
Повече може да чуете от прикачените звукови файлове.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..