След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС.
Според магистър-фармацевт Стайкова в момента паниката е на празни обороти. Тя припомни, че никой не може да отиде в аптека и сам по свое желание да си закупи ваксината срещу коклюш, трябва да има рецепта.
"Тези ваксини традиционно не се намират в аптеките, тъй като ваксината за коклюш e включена в едни поликомпонентни ваксини, които се поставят досега от личните лекари, осигуряват се от МЗ, безплатни са за тези, които подлежат на имунизация според националния имунизационен календар. Ние не сме се сблъсквали с този проблем досега. В момента ситуацията е следната: Появиха се такива ваксини. Трябва да кажа, че ваксината не е само за коклюш тя е трикомпонетна и включва още две заболявания. Появиха се такива ваксини, някакви количества при търговците на едро, това са складовете, от които аптеките се зареждат. Те са крайно недостатъчно и въпреки запитванията на аптеките не достигат до аптеките, те се отказват. Те са ограничени количества, но хората повече искат да бъдат информирани и питат дали имат и дали могат да си закупят.", обясни Стайкова и допълни, че в тези случаи колегите и пращат пациентите при епидемиолози или личните лекари за консултации.
По думите й ваксината е вносна, тя е безопасна и тези пациенти, които са посъветвани да си направят такава ваксина не би трябвало да се притесняват
"В Пловдив има няколко аптеки, които са получили от търговец на едро. Аптеките ще направим всичко възомжно да осигурим ваксина, когато при нас дойде пациент с рецепта или пък ще го насочим към аптеки, за които знаем че са получили количество ваксини", подчерта Стайкова.
Тя обясни, че в аптеките няма ПСР тестове за изледване на коклюш и не във всички лаборатории може да се изследва за болестта, а също така не може да се изследва при лекар или с тест от аптека.
Относно лекарствата има наличности на основната група антибиотици, които се използват при заболяването, припомни Стайкова и допълни, че всички се отпускат с електронна рецепта.
"Цялото съсловия - лекари, педиатри и фармацевти ще се справят със ситуацията коклюш", категорична е Стайкова.
От своя страна д-р Георги Цигаровски коментира, че до момента не е имал в практиката си заболял от коклюш. Той подчерта, че има по-голям интерес от страна на родителите на учениците. Категоричен е, че ще се навакса с имунизациите.
"Родители на деца на 6 годишна възраст на деца в 6 клас на 12 годишна възраст, започват да звънят и да и питат дали е направена ваксината и съответно кога ще бъде направена. Поради ковид и покрай някой антиваксинални настроения част от ваксините бяха забавени от родителите" смята общопрактикуващият лекар.
По думите му общопрактикуващите лекари имат готовност да направят по-рано ваксината на новородените още на 45 ден от раждането, за да може да се изпревари евентуалното заболяване със създаване на имунитет.
Той съобщи, че има запитвания от бременни жени за ваксината и се надява тя да бъде налична в аптеките.
Според него България е била винаги с доста високи нива на ваксинация, като по време на ковид епидемията обхвата е спаднал, но много от болестите имат цикличност и това е в общоевропейски план, така че в този случаи не правим изключение.
Д-р Цигаровски допълни, че ваксината срещу коклюш не предпазва на 100 процента, но заболяването при ваксинираните протича много по-леко и без тежки усложнения.
Повече може да чуете от прикачените звукови файлове.
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..
За поредна година родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас. "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..
Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..