Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че председателят на НС е избран от представител на една от  партиите в НС, от него се очаква да бъде малко по дистанциран и ако девният ред започва да се превръща в политически инструмент за политически пиар, това е съвсем нормално да подразни другите политически сили".  Това заяви политологът Емил Соколов.

По думите му, ходът с поисканата оставка е закъснял.

"Ако това беше направено месец или поне  две седмици по-рано, ходът щеше да е по-логичен. Сега изглежда пиарски, защото и самият Росен Желязков гледаше услужливо да помогне на собствената си партия като заравяше определени теми или ги извеждаше на по-преден план".

Соколов подчера, че за конституционните  промени вина имат всички участници с аргумент, че няма как да се направят за 6 месеца, тъй като законодателната работа на НС е била блокирана, заради предстоящата ротация.

 "Промените бяха планирани за срок от 18 месеца, но се случиха за 3 пъти по-кратък срок и това създаде необходимост да бъдат доизмислени, доизпробвани, доизчистени и т.. Тези промени бяха наистина необходими, но за да бъдат ефективни, трябваше да има много по-широко обществено обсъждане и то с участието на конституционалисти и с хора в тази сфера. Сега виждаме екзотиката човекът, който е служебен премиер, да изпълнява и функцията на  служебен външен министър. Това е рядко срещан случай изобщо в европейската практика. Премиерът, като глава на изпълнителната власт, и външният министър имат доста различни функции, за да може човек да ги съвместява, те нямат 50,60% припокриване. 

Напоследък на институцията външен министър се гледа като на някакъв инструмент да отидеш да си "поговориш със западните партньори" и да представиш себе си по някакъв начин в по-добра свветлина.  Външният министър обаче, като първи дипломат на републиката, има далеч по-важни задачи и това да обслужва теснопартийни интереси не е основното му занимание."

Отделянето на ПП-ДБ от  "Зеленото движение"  Соколов определи като логично, тъй като съществуващото от месеци напрежение е било по  съответните политики.  "А на партия "Средна европейска класа" по-скоро бе казано любезно, че няма как да задържат сегашните си позиции, заради кадровата политика и борбата за определено лидерско място".

ГЕРБ изглежда в добра кондиция, тъй като има твърд доказан през годините електорат, който винаги гласува подкрепящо. Говоренето "антиПеевски" е малко лицемерно, тъй като практиката показва, че между Борисов и Пеевски има добър синхрон.

ПП-ДБ, които основно са поели  отговорността за управлението през последните 9 месеца, претърпяват щети, но и там има възможност за мобилизация. 

"Проблемът на кампаниите, които партиите водят е, че те отблъскват избирателите. Трудно е да се каже обаче каква ще бъде подредбата на стълбичката.  Бюлетината ще бъде ужасно дълга и е много трудно да се каже как ниската избирателна активност може да промени политическия пейзаж".

Соколов обаче бе категоричен, че в момента няма енергия да станем свидетели на някакъв месиански проект. Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра и в зависимост от активността и от тежестта на твърдите ядра, ще бъде определен и резултатът от изборите. Избори в началото на лятото са рецептата за това, хората да не са заинтересовани от политиката, подчерта още политологът Емил Соколов. 

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20