Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатите в България настигат ръста на цените

Снимка: БГНЕС

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели. 

Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за първото тримесечие на тази година средната заплата е нараснала с 16.8%, като най-добре платените сектори са ИТ и енергетика. 

Стоян Панчев припомни, че инфлацията през последните 3 години е висока и все още я догонваме. 

„Има известно охлаждане в ИТ сектора, т.е. известно освобождаване на работна ръка в този сектор. Първо започна в Европа, сега тази вълнал идва и в България. Това е така, защото там трябва да плащат по-високи заплати. 

Това е част от лекото охладняване на икономиката и няма да има друг сектор, който да му заеме мястото“, коментира Панчев.

Според него през следващите 10 години ще продължи да тече този процес на догонване на инфлацията, затова и хората ще трябва да си следят внимателно доходите и индексацията на заплатите.

Икономистът е категоричен, че някои сектори ще спечелят от това и ще повишат значително доходите си, но други ще загубят. 

Коментира още, че българските синдикати са по-пасивни от синдикатите в другите страни. 

Панчев подчерета, че няма нужда страната ни да бърза толкова за приемането в еврозоната, тъй като и при доходите, и при българската икономика има какво да се желае, за да достигнем европейското ниво. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42