"Обединяването на ВиК услугите на база административни области означава, че всяка нова Асоциация на ВиК операторите ще бъде с различна по големина и начини на добиване и управление на водните ресурси. Знаем, че най-скъпа е водата на тези дружества, които я добиват чрез помпи от подземни източници, а най-евтина - която се ползва от язовирите по гравитачен път. Когато ги обедините, себестойността трябва да бъде усреднена. Тези, които сега имат по-скъпа вода, ще плащат по-малко и тези, които плащат по-малко, вече да плащат повече". Това заяви Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" по повод готвените промени от МРРБ в структурата на дружествата за водоснабдяване, както и във формирането на цената на водата. В съответствие с проектотзакона, ВиК услугите трябва да се разделят на обособени територии, съвпадащи с 28-те административните области, както във всяка област ще действа по един административен оператор, а цената на водата да бъде еднаква за цялата област.
По думите на Николов обаче, в законопроекта няма точни разчети, а начин за определяне на цената. "Най-важният въпрос е може ли да се разработи ясно прогноза какви точно могат да бъдат промените, защото на някои места цената може да се промени драстично."
"Ако търсеният ефект е намаляване на цените за селища и общини, в които сега са високи, посредством увеличаването им в други, това ще доведе до конфликт".
Регулаторът е създаден за това, да следи цените да са справедливи, да няма фалити и разходите на дружествата да се покриват, защото иначе ще останем без чешми. Това трябва да става по прозрачен и убедителен начин.
"Но да въвеждаш такса "достъп" със Закон, за да създаваш комфорт на дружествата, е меко казано несправедливо. Ние от Асоциацията сме привърженици на конкуренцията, която решава подобни проблеми принципно.
Когато в Швеция през 1996 г. за първи път в Европа въвежда либерализация и конкуренция при доставката на електроенергия, една от първите услуги, които предоставя, е въвеждане на предплатена карта за електроенергия. Защото веднага предприемчиви търговвци се досещат, че има много хора, които имат отдалечени имоти и за тях не е справедливо да плащат всеки месец., да им се предостави един такъв продукт. Такива практики могат да се въведат и в България, има варианти и методи, но просто сега да се слага такса "достъп" и всички да я плащат поравно, не е справедливо и няма да се възприеме от всички".
Интервю - звуковия файйл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..