Собственици на аптеки, професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш. Форумът е тази събота в Пловдив и поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.
Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти, членове на Сдружението на собственици на аптеки, които имат различно становище от това на Съюза на фармацевтите по отношение на договора с НЗОК и последните промени касаещи отпускането на безплатни лекарства. Това съобщи в програма "Точно днес" магистър-фармацевт Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет.
По думите й дискусията има за цел да се чуе становището на тези собственици на аптеки, които не могат да работят поради неефективното въвеждане на електронизацията в лекарствоснабдяването, както и да изяснят на обществеността проблема с достъпа до лекарства.
Ще бъдат засегнати темите с недостига на медикаменти и недоволните клиенти, както и опасността от фалити на аптеки.
Според нея фармацевтите са притиснати още от октомври 2023 година, когато министерството на здравеопазването ги задължи да отпускат антибиотици и лекарства за диабет само на електронна рецепта, без да е провело тестови период и да е отстранило неуредиците с номенклатурите в използваните софтуери и НЗИС. За съжаление, това доведе до невъзможността на голям брой пациенти да получат необходимите им животоспасяващи лекарства навреме и постави лекари и фармацевти в топик.
Форумът ще разгледа редица проблеми, включително: неефективна административна намеса, липса на единна номенклатура, липса на прозрачност при въвеждането на нормативните промени, липса на връзка между националната здравно-информационна система, софтуерите на аптеките, лекарите и Националната здравноосигурителна каса. Ще бъдат засегнати темите с недостига на лекарства и недоволните клиенти, както и опасността от фалити на аптеки.
" Важно е да стане ясно, че в момента фармацевтите нито имат време да консултират, нито могат да отпускат лекарства , ако електронните системи не си „говорят“!", категорични са организаторите.
Интервюто с магистър-фармацевт Аделина Любенова е в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..